Tudomány - edzéssel tehetünk az agy zsugorodása ellen is
Érdekes kutatási eredményeket publikáltak amerikai neurológusok: a sportos életmód segíthet lassítani az agy zsugorodását ami a kor előrehaladtával elkerülhetetlen, ám nem mindegy, milyen mértékben és milyen hamar következik be.
A több, mint 20 évet átfogó kutatás során futópadon tesztelték 1500 alany fittségét, majd 20 évvel később ismét végrehajtottak egy hasonló tesztet, valamint MRI vizsgálattal nézték meg az agyukat.
Az eredmény: akik 40-es éveik táján keringésileg, állóképességileg edzettebbek voltak, azoknak kisebb mértékben zsugorodott az agyuk 20 évvel később. A kutatók szerint ez a mozgás során fokozódó vérkeringésnek köszönhető.
Forrás_ RW
Hasonló cikkek
Tudomány - edzéssel tehetünk a duci-gének ellen
A testmozgás azonnali hatással van a génkifejeződésre
Tudomány - a sportos fiúk többek keresnek felnőttkorukban
3 hozzászólás
Akkor lehet, hogy az úszás nem sport, mert én ismerek egy úszót (női személy, és nem rövid), aki mostanában mintha -finoman szólva - elvesztené a fejét. Parkinmoney kórja lehet? Vagy Alzheimmoney kór?
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
https://edzesonline.hu/hir/4995/ket_erdekes_kutatas_ultrasok_agya_futok_terde
Pusztítja az agyszövetet az ultrafutás?
Nagyszabású kutatási projekt keretében vizsgálták a TransEurope extrém ultraverseny résztvevőit különféle fizikai/fiziológiai paraméterek változásait kutatva és többek közt azt figyelték meg, hogy a résztvevők nem csupán súlyuk, de szürkeállományuk kb. 6%-át is elveszítették a 4487km hosszú verseny teljesítése alatt.
A kutatást a 2009-es verseny alatt és után végezték és MRI vizsgálatok sorozatával igyekeztek feltérképezni az agyban bekövetkező változásokat (méret, ödéma, sérülés, stb). Összesen 15 futó egyezett bele, hogy a verseny előtt, közben 2 alkalommal és 8hónappal a verseny után MRI vizsgálatnak vessék alá. Néhányan feladni kényszerültek a versenyt, így végül 10futót tudtak vizsgálni 3 ellenőrzőpontig és hétnél sokerült a későbbi ellenőrző teszt is.
Az eredmény 6százalékos jelentős szürkeállomány csökkenést mutatott - pusztán a korral kb 0.2% -kal csökken a szürkeállomány évente, így a két hónap alatti 6% jelentősnek számít - ám a 8hónappal később elvégzett teszteken már visszaállt az eredeti állapot, tehát az extrém terhelés okozta csökkenés visszafordítható. Agysérülésre utaló nyomokat nem találtak.