Jó alváshoz hamar kapcsold ki a számítógépet!
Ha jobban szeretnénk aludni, érdemes a lefekvést megelőző időszakban kerülni az erős fénnyel világító eszközök, főleg a táblagépek és okos telefonok használatát, vagy lehetőség szerint minél kisebb fényerővel használni ezeket - javasolják egy új tanulmány eredményeire hivatkozva egyes amerikai kutatók.
Az alváskutatással foglalkozó amerikai National Sleep Foundation szerint az amerikaiak mintegy 90 százaléka rendszeresen használja számítógépét, okos telefonját vagy valamilyen hasonló, világító képernyővel rendelkező elektromos eszközt az éjszakai alvás megkezdése előtti órában.
Az ember napi biológiai ritmusát jelenlegi tudásunk szerint az agyban lévő agyalapon elhelyezkedő mag (suprachiasmic nuclei – SCN) vezérli. Az SCN egyrészt összeköttetésben van a retinával, így azonnali információt kap a külvilág fényviszonyairól, másrészt összeköttetésben áll a tobozmiriggyel is, mely a melatonin termelés felelőse. Erős fényben az SCN csökkenti a tobozmirigy melatonintermelését, ezáltal elősegíti a szervezet ébredését. Sötétségben a folyamat fordított módon játszódik le: a fény hiánya a tobozmirigy stimulálásával növeli a melatonin termelését, ez pedig elősegíti az elalvást.
Most a Rensselaer Polytechnic Institute kutatói kimutatták, hogy a táblagépek esetében a képernyő fénye megzavarhatja ezeket az agyban lezajló kémiai folyamatokat. Ezen eszközök képernyőinek kékes fénye ugyanis képes jelentősen csökkenteni a szervezetben a melatonin hormon szintjét, ezáltal felborítják szervezetünk "belső óráját".
A kutatók kísérleteik során önként jelentkezőket kértek meg arra, hogy iPad-en és más táblagépeken eltérő időtartamig olvassanak, játszanak illetve nézzenek filmeket, miközben mérték a szemükbe jutó fény mennyiségét. Ezután színezett, a kékes árnyalatokat megszűrő szemüveget adva rájuk megismételték a méréseket.
Azt találták, hogy kétórányi éjszakai képernyő bámulás következtében a szervezetben a melatonin hormon szintje körülbelül 22 százalékkal csökkent. Azt is megfigyelték, hogy a melatonin termelést a táblagépek képernyőinek kékes fénye erősebben befolyásolja, mint az egyéb, narancsos vagy pirosas árnyalatú fények. Feltételezhetően azért, mert a kékes fényt a nappal kezdetével, míg a narancsos-piros árnyalatokat a nappal végével azonosítja az agyunk.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a mobil telefonok és táblagépek - mivel hordozható, kis méretű eszközökről van szó - gyakrabban kötnek ki velünk az ágyban, mint a nagyobb számítógépek. További probléma, hogy ezeket az eszközöket általában sokkal közelebbről is nézzük mint a nagyobb képernyőket vagy a tévét.
A kutatók azt javasolják, hogy az elalvást megelőző időszakban inkább ne használjunk ilyen hordozható, világító képernyős eszközöket, vagy legalábbis azok fényerejét állítsuk minél kisebbre és használatuk idejét korlátozzuk.
Forrás: nytimes.com, telegraph.co.uk, wikipedia.org, vitalitas.hu
Képek: dailymail.co.uk
Hasonló cikkek
Tudomány - a sportos fiúk többek keresnek felnőttkorukban
Tudomány - edzéssel tehetünk az agy zsugorodása ellen is
Tudomány - edzéssel tehetünk a duci-gének ellen
Díjazták a legfittebb munkahelyeket
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498