Növelni kívánja nemzetközi súlyát a MEFS
Növelni szeretné nemzetközi súlyát, illetve ezzel együtt erősítené a nemzetközi sportdiplomáciában betöltött szerepét a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) - hangzott el hétfőn, amikor Navracsics Tibor, az Európai Unió oktatásért, ifjúságért, kultúráért és sportért felelős biztosa fogadta az egyetemi sport magyar küldöttségét.
Az egyeztetésen ott volt Kiss Ádám, a MEFS elnöke és Székely Mózes főtitkár mellett Eric Saintrond, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) főtitkára is.
A MEFS közleménye szerint a tárgyalás során a felek egyeztetéseket folytattak Európa szerepéről és lehetőségeiről az egyetemi sport és egészség fejlesztésében. Elhangzott, hogy a MEFS a nemzetközi súlyának növelése érdekében fokozza aktivitását az Európai Egyetemi Sportszövetségben (EUSA), a Nemzetközi Sport és Kulturális Szervezetben (ISCA) és a szabadidősport egyik legjelentősebb nemzetközi szervezetében, a TAFISA-ban (The Association for International Sport for All). Emellett Székely Mózes pályázik a FISU végrehajtó bizottsági tagságára.
Szóba került az egyetemi sport 2013-2020-as időszakra vonatkozó szakmai programja, a Hajós Alfréd Terv is. Ennek kapcsán elhangzott: a magyar egyetemi sport példamutató modelleket fejleszt ki és vezet be az élsportolók tanulását és a hallgatók sportolását illetően, s a MEFS Európa első egyetemi sportszövetségeként jelenleg is a megújítás egyik zászlóshajója. Célja a sportos életmód elterjesztése az egyetemisták körében, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megfelelőnek tartott, legalább heti 3x45 perc mozgás elérése, illetve ezt erősítendő a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által is elfogadott EU szintű program kezdeményezése.
Kiss Ádám a magyar szerepvállalásról beszélt a nemzetközi egyetemi sportban. Mint emlékeztetett rá, Universiadét, világjátékokat és mostanáig 12 világbajnokságot rendezett a magyar egyetemi sportszövetség, amely jövőre a harmadik Európa-bajnokságára készül. Székely Mózes az egyetemista sportolók tanulását segítő magyar modellt mutatta be és jelezte, hogy új elemként egészségfejlesztő intézményhálózat épül, amely ösztönzi a hallgatókat a sportolásra.
A FISU főtitkára ismertette a nemzetközi egyetemi sportmozgalom legnagyobb eseményének, az Universiadék szervezésének megújított folyamatát, melynek révén immár kisebb európai városoknak is lehetőségük nyílik az olimpia után a legtöbb sportolót megmozgató multisport játékok megrendezésére. A MEFS főtitkára emlékeztette a résztvevőket arra, hogy Budapest szakmailag kiváló pályázatot adott be a 2019-es nyári Universiadéra és az Agenda 2020 elveihez igazodva reális a lehetőség kisebb országoknak is bekapcsolódni a szervezésbe.
Navracsics Tibor - a MEFS beszámolója szerint - örömét fejezte ki, hogy a magyarországi sportszervezők eredményes munkát végeznek, és különösen pozitívan értékelte, hogy a FISU is megnyitja világeseményeinek rendezési lehetőségét a kisebb európai pályázók előtt is. Hangsúlyozta, Európának kiemelten fontos az emberek egészsége, amihez a sportos életmód az egyik kulcselem. Az általa megnyitott Európai Sporthét is ezt a célt szolgálta, amelynek sikeréből a kontinens egyetemei és főiskolái is kivették részüket. Navracsics Tibor támogatja a fejlesztési törekvéseket és maga is népszerűsíti a sportolást a jövő generációk vezetőit és véleményformáló értelmiségét adó hallgatók körében. Mint mondta, ennek egyik eszköze lehetne egy ismét Európában sorra kerülő Universiade.
Forrás: MTI
Hasonló cikkek
Átadták az Év egyetemi sportolója díjakat
Leégett a Testnevelési Egyetem csarnoka, de holnaptól van oktatás
Szerdáig lehet pályázni a Sportcsillagok ösztöndíjra
Ismét lehet jelentkezni a Sportcsillagok Ösztöndíjra
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498