Úszóedzői konferencia a TF-en
Az utóbbi évek legnívósabb edzői konferenciáját rendezte a Testnevelési Egyetem úszótanszéke és a Magyar Úszó Szövetség, melyen a MÚSZ-vezetői mellett többek között Kiss László, Széles Sándor, valamint Hosszú Katinka férje és edzője, Shane Tusup is tartott előadást.
A pótszékek és a lépcsők is megteltek a TF nagyelőadójában az úszótanszék és a MÚSZ által közösen szervezett konferencián, melyen a szövetség vezetői és az élvonalba tartozó hazai szakemberek tartottak előadásokat.
Elsőként Gyárfás Tamás a nemzetközi sportdiplomáciai sikerekről beszélt. Ezután Szabó Tünde, a MÚSZ főtitkára tartott rövid áttekintést a nemrég indult sportágfejlesztési programról, melynek főbb alappillérei a hét régióban folyó akadémiai képzési rendszer, a Minden gyerek tanuljon meg úszni! program, a régebb óta jól teljesítő fiatalok számára kiírt aranyjelvényes program, a versenysport támogatása, valamint a létesítményfejlesztés.
Kiss László szövetségi kapitány azzal kezdte előadását, hogy „az úszóedző a semmiből mindent varázsol, hiszen örök életére vértezi fel a gyereket, és egy életre eldöntheti, hogy az ifjú miként viszonyul a sportoláshoz, az úszáshoz.” A mester az edzői hivatásról szólva jelezte, „a napi hat és fél órás együttlét olyan érdekközösség, ami talán még egy házasságban sincs meg, hiszen mindkét fél azt szeretné, hogy a versenyző a csúcsra érjen, és ezért mindent a célnak rendelnek alá.”
Sós Csaba, a TF úszótanszékének vezetője azért „kitett” néhány figyelmeztető-táblát is. Sós doktor egyik tanítványa kutatását idézte, melyből kiderül, hogy az elmúlt időszakban a tanítottakhoz képest serdülő és ifikorban jóval többet edzettek egy sor magyar műhelyben, így a megannyi korosztályos sikert nem mindig követték felnőttkori remeklések. „A régióvezetőknek nagyon kell figyelniük arra, hogy ne váljon parttalanná a mennyiségi munka” – figyelmezetett a tanszékvezető. Sós Csaba előadása második részében a megfelelő táplálékkiegészítőkre hívta fel a figyelmet.
Kiss Miklós, a konferenciák állandó szereplője videókkal illusztrálva beszélt arról, hogy milyen az ideális mellúszó-lábtempó. Az idős mester jelezte a fiatal trénereknek, nem szabad mindent átvenni a külföldiektől, az újabban hódító „szűkített mell-lábtempó” ugyanis bizonyítottan 14 százalékkal csökkenti a tolóerőt.
Széles Sándor Gyurta Dániel „felépítését” mutatta be egészen a kezdetektől. Mint mondta, annak idején Széchy Tamás azzal bízta meg, hogy kezdjen el dolgozni olyan gyerekekkel, akiknek mindent ők tanítanak meg. A Verrasztó-testvéreket, Molnár Ákost, majd Gyurta Dánielt felvonultató csoportnál a technikán és a hajlékonyságon volt a hangsúly a legelejétől fogva. Mint Széles fogalmazott: „egy-másfél évig stopper sem volt a kezemben, mindent a technikára fektettünk, és a versenyeken így is gond nélkül értünk el jó eredményeket. Jó technikával a nagyobb mennyiségű munkát sokkal könnyebb elvégezni, mint rosszal feleannyit.”
Nagy várakozás előzte meg Shane Tusup előadását, melyet versenyzője-felesége, Hosszú Katinka tolmácsolt. Az ifjú amerikai tréner elgondolkodtató okfejtésének legfontosabb eleme az volt, hogy az azonnali eredmények hajszolása miatt mindenki hajlamos rövidebb utakat keresni, ez viszont behatárolja a hosszútávú lehetőségeket. Ábrákkal illusztrálta, milyen tévutakra visz ez a magatartás, majd arra a következtetésre jutott, hogy miközben rengeteg időt és pénzt fektetünk a legfiatalabb generációk képzésébe, nem szabad elfeledkezni a versenyúszókról sem.
Forrás és képek: mob.hu
Hasonló cikkek
Úszás - megoldódik a válogatott uszodahiánya
Úszás - Kiss László aggódik az "uszodahelyzet" miatt
Úszás - edzőtáborba elmentek, edzésekre már nem járnak
Úszás - hírek a MÚSZ háza tájáról
Úszás - nyugalmat szeretne a munkához, az új szövetségi kapitány
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498