Boston Marathon: 2:03:02, de nem világcsúcs
Hétfőn ideális futóidőben és erős hátszélben futotta a 115. Boston Marathont a több mint 24 ezer induló. Az eliteknél szoros befutók és hihetetlen eredmények születtek, de a bostoni pálya sajátosságai miatt világcsúcsként a győztes férfi időeredményt (2:03:02) nem fogadja el az IAAF.
A férfi mezőny erős tempójáról eleinte az amerikai Ryan Hall gondoskodott, aki mindig közbelépett, valahányszor lassult az élboly. 5 km-nél 14:47, 10 km-nél 29:05 volt az elsők részideje. Féltávnál (1:01:58) már világos volt, hogy új pályacsúcs születik majd – a korábbit Kiprono Cheruiyot futotta 2010-ben (2:05:52). A szintes útvonal ellenére a táv második felében tovább nőtt a tempó. A kenyai Geoffrey Mutai 30 és 40 km között futott egy 28:22-es tíz kilométert, ezzel teljesen szétrázva az élbolyt. Az iramot csak honfitársa, Moses Mosop bírta, így kettejük sprintbefutója döntött a győzelemről. Mutai 2:03:02-vel nyert, Mosop 2:03:06-tal lett második, az etióp Gebre Gebremariam 2:04:53-mal harmadik és legjobb amerikaiként Ryan Hall 2:04:58–cal bejött negyediknek.
Bár Mutai ideje 57 másodperccel jobb Haile Gebrselassie 2:03:59-es világcsúcsánál, a bostoni pálya több ponton sem tesz eleget az IAAF szabályainak, ezért itt - hátszél ide vagy oda – nem lehet hivatalos világcsúcsot futni. Egyrészt a rajt és a cél közötti szintsüllyedés túl nagy, másrészt túl messze van egymástól –légvonalban - a start és a finish. Ennek ellenére a Mutai által futott maratoni átlagtempó (2:55/km) fantasztikus.
Sok pro és kontra vélemény született máris arról, elfogadható-e az új idő világcsúcsnak. Talán a kontra vélemények az érdekesebbek, így ezekből fordítottam le párat:
Alberto Salazar szerint nem szabad, hogy Mutai ideje világcsúcs legyen. Salazar szerint:”A pálya letjése, kombinálva az erős széllel (21mérföld/óra hátszél) ami csak az ilyen egy irányban haladó versenyeken segít, körülbelül kétpercnyi előnyt adott most a futóknak. Ha ezt elismerjük hivatalos rekordnak, akkor hamarosan olyan maratoni pályákat alakíthatnak ki, melyek kínálják ezeket a lehetőségeket, és így sokkal jobb idők születhetnek majd.”
Mark Landrum (maratonfutó, cikk hozzászóló): „Ötször futottam Bostonban, voltam 128. New Yorkban és 34. Chicagoban. 40 évesen futottam 2:31-et New Yorkban. Tapasztalataim alapján azt mondhatom, hogy Boston a legkönnyebb maraton, amit valaha futottam. A Heartbreak Hill [a 21. mérföld táján lévő emelkedő a pályában - a szerk.] egy vicc. A hűvös idő, a szurkolók, a pálya szintsüllyedése, a viszonylag kis emelkedők amik a 18. mérföldnél kezdődnek, a jó frissítés és az utolsó hat, végig lejtős mérföld következtében lesz ez a pálya remek „felkészülés” az év későbbi részében rendezett nehezebb martatonokra. Boston még egy sík maratonnál is könnyebb, mert síkon az ismétlődő teljesen ugyanolyan lépések kiszívják a lábakból az erőt. Az olyan erős hátszél, mint ami most volt, pedig csak tovább könnyítette a futók dolgát."
Ross Tucker (sportscientists.com) szerint a szél tegnap 2-3 százalékot, azaz 3-4 percet segíthetett Mutainak. Hosszas elemzését a témában itt olvashatjátok el (angolul).
Mutai a verseny után maga is elismerte, hogy a hátszél is segítette, megköszönte Ryan Hall kezdeti tempó diktálását, és még arról is nyilatkozott, hogy a megnyert 225 ezer dollárnyi pénzdíjat félreteszi majd azokra az évekre, amikor már nem tud így futni.
A nőknél is jól szerepelt az egyik amerikai futónő, de nem az, akire a verseny előtt a legtöbb figyelem irányult. Kara Goucher helyett ugyanis Desiree Davila volt az, aki megpróbált végig a kenyai-etióp élbollyal (Sharon Cherop, Caroline Kilel, Alice Timbilili, Dire Tune) maradni. 30 km után előbb Timbilili, majd Tune szakadt le, így Davila, Cherop és Kilel küzdhetett egymással a dobogós helyekért. Cherop fáradt el először, Davilát pedig bár szárnyakon repítette a közönség szurkolása, az amerikai így sem bírta az utolsó 200 méteren az apró Kilel tempóját. Kilel 2:22:36-os egyéni csúccsal nyert, Davila 2:22:38-cal lett második. Kara Goucher - akinek tavaly szeptemberben született meg első gyermeke - szintén egyéni csúcsot futott, 2:24:52-es idővel ötödik lett.
Eredmények
Férfiak
1. Geoffrey Mutai, KEN, 2:03:02
2. Moses Mosop, KEN, 2:03:06
3. Gebre Gebremariam, ETH, 2:04:53
4. Ryan Hall, USA, 2:04:58
5. Abreham Cherkos, ETH, 2:06:13
6. Robert Kiprono Cheruiyot, KEN, 2:06:43
7. Philip Kimutai Sanga, KEN, 2:07:10
8. Deressa Chimsa, ETH, 2:07:39
Nők
1. Caroline Cheptonui Kilel, KEN, 2:22:36
2. Desiree Davila, USA, 2:22:38
3. Sharon Cherop, KEN, 2:22:42
4. Caroline Rotich, KEN, 2:24:26
5. Kara Goucher, USA, 2:24:52
6. Dire Tune, ETH, 2:25:08
7. Werknesh Kidane, ETH, 2:26:15
8. Yolanda Caballero, COL, 2:26:17
Forrás és kép: iaaf.org
Hasonló cikkek
Végleges a Boston Marathon elit mezőnye
Mindkét címvédő rajthoz áll a Boston Marathonon
Futás: Még mindig Boston és a rekord
Futás: Merga és Kosgei nyerte a Boston Marathont
5 hozzászólás
Minden elit futó tudja, ha a Boston maratonon indul, ott nem futhat világcsúcsot. A szabályok ismertek, más kérdés a milyenségük. Sajnálom, mert óriási eredmények születtek. Egyébként, aki megnézte látta azt is, hogy ráadásul valóban nagyon durva hátszél volt.
Huanita:
A mai sport már csak ilyen. Gondold el ha nem szabályoznák akkor (kis túlzással) legközelebb egy 40 km-es szakadékban rendeznének verseny kábé 1:45-ös eredménnyel a körülémények miatt és onnantól kezdve csak ott lehetne csúcsot futni. Na ezt akarják elkerülni.
A bostoni pálya több okból nem felel meg sajna ez van. Amúgy szerintem is a nagy hátszél miatt lett ilyen űridő futva.
Mintha valahol (tán pont itt??) egyszer at olvastam volna, hogy a hosszabbtávú lejtőfutás nem kedvez az izomzatnak, és lejtőn sem lehet sokkal gyorsabban futni, sőt van egy kifejezett lejtős maraton, ahol bőven gyengébb a csúcs a világcsúcsnál.
A hátszeles indokot megértem, ahhoz mázli kell. De összességében még mindig nem vagyok meggyőzve.
Kara Gouchernek kérem az edzéstervét 1-2 év múlva :o) Bakker, fél évvel szülés után 2:24-es PB??? Nem semmi.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Hát, nem tudom. Szememben csúcs az, amikor valaki gyorsabban ér célba, mint bárki más. Persze ismerem az erre vonatkozó szabályokat kb., és meg is értem őket, de ez nekem akkor is abszurd. És ugyanez a helyzet a magyar női maratoni rekorddal is...
De az milyen indoklás már, hogy azért ne fogadják ezt el világcsúcsnak, mert akkor majd még jobb eredmények fognak születni??? Ez is milyen abszurd már...