Pistorius 400 méteren B szintet futott - ott lehet a világbajnokságon
A dél-afrikai Oscar Pistorius szerda este új 45.61-es egyéni csúcsot futott 400 méteren. Korábbi legjobb ideje 46.02 volt. Új csúcsával Pistorius megfutotta a világbajnokság „B” szintjét, ezzel jó esélye van a részvételre.
A világbajnokságra a „B” szintidő 45.70, az „A” szintidő 45.25. Várhatóan ugyanezek lesznek a szintek az olimpiára is, de oda még nem lehet kvalifikálni.
“Most már egy lépéssel közelebb vagyok a Londoni Olimpiához és a világbajnoksághoz. Nagy megkönnyebbülés tudni, hogy képes vagyok ennyit futni. Az elmúlt két hónapban megváltoztattam az étkezésemet, és leadtam 3 kilót. Úgy edzettem, mint az állat, hosszúakat szaunáztam mellé, és közben nagyon vigyáztam magamra. Remélem, hogy kijutok a vb-re, hogy ott gyűjtsek egy kis tapasztalatot. A 45.61 nagyon közel van az [„A”] szintidőhöz, abban bízom, hogy ha leadok még egy kilót, az is sikerül majd.” – nyilatkozta a karbonszálas művégtagokkal futó sprinter.
A négyszeres paralimpiai bajnok már az épek pekingi játékain is szeretett volna indulni, a nemzetközi szövetség (IAAF) azonban nem engedélyezte ezt számára. 2008 májusában aztán a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) megváltoztatta az IAAF döntését, a dél-afrikai atléta azonban nem tudott szintidőt futni.
Atlétikában „B” szinttel egy országból egy számban csupán egyetlen sportoló indulhat az olimpián, s ő is csak akkor, ha az adott számban országának nincs „A” szintes versenyzője. A kvalifikációhoz szükséges időt az olimpiát megelőző 18 hónap során kell megfutni.
Forrás és kép: mob.hu, telegraph.uk
Hasonló cikkek
Oscar Pistorius ismét olimpiai "A" szintet futott 400 méteren
Pistorius egyéniben és váltóban is indulhat a Londoni Olimpián
Pistoriusnak az olimpia évében is bizonyítania kell
7 hozzászólás
Azt gondolnám, teljes pontossággal kiszámíthatatlan....Egyetértek Sebcoe-val, nem egyszerű ügy.
(amúgy van egy műsor talán a Discovery csatornán, különféle művégtagokat és egyéb ilyen extrákat építenek-szerelnek srácok. Pl ha nem fogod a teniszütőt hanem a kezed helyén van és hasonlók.....érdekes)
Nagyon nehéz kérdés!!! Viszont amit nem szabad elfelejteni, hogy a sportnak az egyik legfontosabb szerepe (az egészséges életvitel és a teljesítmény kényszeren túl :), az emberi teljesítőképesség határ próbálgatása, aminek nem csak fizikai, hanem lelki oldala is van. Egy mozgássérült embernél a lelki, pszichés háttér felépítése sokkal nehezebb (ez %-ban nem számolható.
Arról nem is beszélve, hogy ki milyen gyorsan fog tudni lefutni 400 m-t, megint csak nagyon sok összetevős és itt elég ha csak a fizikális (testfelépítés) részét nézem, akkor is.
A speciális iramgyorsaság több tényezőn alapszik: izomzat/csontozat aránya (sem a sok, sem a kevés izom nem ideális), talajfogás, annak dinamikája (ellépés), lépéshossz, annak frekvenciája... és még nagyon sok tényező. Szerintem ezt egy összedobott számítással nem lehet meghatározni – mennyi az előnye, hátránya. Nagyon sokévi kutatás, rengeteg ember (alany) vizsgálata több éven keresztül (nem lesz senkiből élsportoló pár hónap alatt), és ezután is csak körülbelüli - átlag képet kaphatunk.
Összefoglalva: szerintem ott a helye, pont ettől marad a versenysport is igazi sport, aki mindenkié!!!
S.Zs.
Zsolti, az a baj, hogy nem tudhatjuk, hol lesz a határ. Végletes esetként még az is lehet, hogy valaki az esetleges előnyök miatt, még öncsonkításra is hajlandó lenne. Vagy egyszerűen azt mondja egy ép testű sportoló, hogy miért ne futhatna ő is segédeszközökkel. Stb. stb. stb.
A fentieken kívül azért pl. az is befolyásolja a négyszázas teljesítményét a futóknak, hogy mennyire svasodik el a végén. Na, most ha nincs izmod, akkor nem savasodsz...
Szóval rengeteg pro és kontra.
És az atlétikában pont az a szép, hogy elég objektív. (A doppingot most hagyjuk :D) Egy ilyen eset precedens lehet, és akkor már nem beszélhetünk egyenlő pálya, egyenlő esélyekről.
Az biztos, hogy nagyon nehéz kérdés. És még rengeteg vitát fog hozni...
Pont ezért említettem azt a műsort! Rögtön kiderült, hogy több esetben az emberi testrészeknél az adott célra alkalmasabb, eredményesebben funkcionáló segédeszközöket tudnak alkotni! Ingoványos talaj ez....
Bozót, még nem láttam belőle egy részt sem, de megpróbálom "elfogni" egyszer. :-)
Érdekesek lehetnek ezek a "tesztek".
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Volt is erről vita aztán a cikk kapcsán a nso-n, hogy mennyire fair ez, vagy sem...
Azt tényleg nehéz eldönteni, hogy a rugalmas talpak mennyit segítenek. Minden tiszteletem a srácé, de szerintem nem szerencsés, ha engedik futni.
Nem lehet eldönteni, hogy mennyi hátránya van, és mennyi előnye a többiekkel szemben...