A férfi verseny hihetetlen iramban kezdődött. Az első 5 km részideje 14:06, az első 10 km-é 28:30 volt, azaz az élboly 40 másodperccel gyorsabb volt Gebre világcsúcs tempójánál. Bár a tempó innentől kicsit lassulni kezdett, még 15 kilométernél is (43:12) világcsúcs részidőn belül voltak, és 61:35-ös idővel értek féltávhoz.

Ekkor azonban az irammenők belassultak, így Ramaala vette magához a vezetést, majd Wanjiru váltott tempót. Ezt már csak Kebede ls Gharib tudta lereagálni, így hárman maradtak elől. Gharib fokozatosan leszakadt a két fiatal futóról, majd 20 mérföldnél Wanjiru még egy iramváltással Kebede-t is elhagyta, amikor egymás után futott egy 4:40-es és egy 4:46-os mérföldet (20-21. mf). Kebede többször próbált visszakapaszkodni, de Wanjirunak mindig volt válasza. így végül Wanjiru új pályacsúccsal, 2:05:10-es idővel nyert, Kebede pedig hatalmas egyéni csúcsot futva, 10 másodperces hátránnyal lett második.

A női mezőnyt Kálovics Anikó vezette a táv első felében. Anikó irammenőként segítette az élbolyt, és vitte őket a megállapodott tempóban (71 perces félmaraton). A nagy tempó hamar fellazította a mezőnyt, és öt mérföldnél már csak négyen, Yamauchi, Mikitenko, Zhou és a japán Mika Okunaga bírták követni Anikót.

Mikitenko nem sokkal 20 km (67:09) előtt robbantott, követte őt Zhou és Yamauchi. Féltávnál 1:10:53-as idővel futottak át, őket követte az üldöző csoport Ndereba vezetésével, egy perces hátrányban. Zhou fokozatosan lemaradt, Yamauchi viszont jó pár mérföldön át kapaszkodott Mikitenko-ra és lereagálta az iramváltásokat. Végül csak 20 mérföldnél sikerült Mikitenko-nak előbb 5 méteres előnyt szereznie, majd ezt növelte fokozatosan 10, majd 15 méteresre, hogy végül 40 másodperces előnnyel futhasson be a célba. A győztes idő 2:22:11 volt, Yamauchi pedig hatalmas egyéni csúccsal, 2:23:12-es idővel lett második. Az üldöző csoportból Shobukhova futott fel a harmadik helyre. Dita feladta a versenyt, Ndereba csak hetedik lett.