Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Már 54 010 786 km-t sportoltatok

A futással kapcsolatos leghülyébb kérdések, avagy amit nem mertél még megkérdezni, nehogy " nyeretlen kétévesnek " nézzenek, pedig hát az vagy :)

Létrehozta: arion  |  2007-10-02 11:48:16-kor

A cím önmagáért beszél.

monique 2014-01-18 03:26:23 | 1816
monique képe

én biztos, hogy nem fogok megnősülni :D (a nicknevem mellett levő képem talán megmagyarázza h miért nem... :P )



Előzmény: futor (1808)  
monique 2014-01-18 03:24:56 | 1815
monique képe

mondjuk ehhez hozzátenném, hogy biciklin is meg lehet sérülni simán és ezzel nem esésekre gondolok. bátyám eléggé szétvágta a térdét biciklin, sokáig tartott neki a regenerálódás. nekem az achillesem nem szerette egy ideig.

ezért nagyon fontos, hogy jól legyen az a bicikli beállítva. igen, ezt nyilván a kezdőknek írom... szerintem mindig érdemes megemlíteni.



Előzmény: ORBEA ORCA (1806)  
monique 2014-01-18 03:18:18 | 1814
monique képe

látom, megintcsak nem bírtad megállni személyeskedés nélkül, úgyhogy kétlem, hogy tényleg nem olvastad, amit írtam neked :D

de majd azt mindenki szépen eldönti magának, hogy tetszik-e neki a személyeskedésed.. és nem is feltétlen magamra gondolok, hanem ilyen szövegek h "itt nyafogók", ezzel most a kezdő futókra gondolsz, akik itt nagy izomtömeg nélkül tanácsot kértek?! hát kedves...

ja, és ide tartozik az is, hogy hogyne célozgattál volna, ott áll feketén-fehéren a WADA-t emlegető mondatod...

 

de akkor innentől a sportról írok inkább megint;

a keringési rendszerről alapvetően rendben van, amiket írsz, csak a konkrét pulzusszám vs keringési rendszer kapcsolatánál értesz valamit félre. (meg persze ott van még félreértés, amikor írod hogy 3-4 órás hosszúfutások kellenének nem ultrafutóknak is...)

 

a maxpulzusod csökkenéséről: eltelt közben gondolom kb 15 év, kb. pont annyit is ment le a maxpulzusod, ez kb reális. bár elvileg rendszeres sportolással lassabban csökken a maxpulzus az öregedéssel. bár erről ellentmondó tapasztalatok léteznek; egyik fajta tapasztalat szerint az edzettséggel magasabb maxpulzus érhető el, mert jobban meg tudja hajtani magát az ember, magasabb pulzust bír kinyomni, másik fajta tapasztalat szerint pedig alacsonyabb lesz a maxpulzus. valószínűleg edzésfajtától is függ ez erősen. sok alapozó edzéstől inkább lejjebb megy picit, gyorsítóedzések beiktatásakor feljebb mehet.



Előzmény: ORBEA ORCA (1802)  
monique 2014-01-18 03:08:50 | 1813
monique képe

tényleg nem látod, hogy mit írt rólad?... elég lekezelően.



Előzmény: Czeglédi Ferenc (1804)  
monique 2014-01-18 03:08:14 | 1812
monique képe

igen, de egész pontosan, a résztávval ráérsz egy darabig. legyen előtte alapozás, utána lehet résztávozós ciklus is, akkor lesz igazán hatásos. megfelelő időzítéssel nagyon hatásos-hatékony tud lenni. nem megfelelő időzítéssel nem annyira...

 

ja, nem tudom mennyire érdekelnek a finom részletek, de megjegyzem, a résztávozás nem simán a laktátküszöböt tolja fel, többszörös hatása van. természetesen arra is kihat, de arra a legspecifkusabb edzés értelemszerűen a tempófutás.



Előzmény: Haladjunk (1805)  
futor 2014-01-17 22:56:34 | 1811
futor képe

Semmit nem hagytam ki csak 2 pihenő évet iktattam be egyéb elfoglaltság suli GYES miatt. Hidd el ilyen is kell. Plusz súlyom is van nem sok, most kezdtem egy 600 napos saját edzéstervet. A többit később fiamnak kell a gép nekem aludni kell. 

UI. Hozzászólásaidat lájkolnám ha lehetne.



Előzmény: ORBEA ORCA (1810)  
ORBEA ORCA 2014-01-17 22:19:47 | 1810
ORBEA ORCA képe

Egy kérdés ha tudsz adatokat.

2009-ben amikor jó formában voltál,mert szerintem a 40 ébredési 50 nyugalmi is már mutatja a 130/5p tempó mellett akkor

mennyi volt a max pulzusod,és mennyi volt amikor kihagytál vagy most bár pár évet öregedtél és ugyebár csökkennie kellene...

Gyanítom ennek ellenére most magasabb,mint minden más pulzus adatod is.Esetleg még annyi,akkor mennyi időt töltöttél éves

szinten sporttal,és most mennyi ez a szám?Köszönöm.



Előzmény: futor (1809)  
futor 2014-01-17 21:52:11 | 1809
futor képe

Tudom még ezeket ajánlani, ne haragudj, de nem olvastam el most mind, biztos van benne hasznos infó esetleg link.

https://edzesonline.hu/forum/4/pulzus 

https://edzesonline.hu/forum/258/edzettseg_pulzus 

https://edzesonline.hu/forum/102/pulzus_segitseg 

450 fórumtopic van! hu

 

 

 



Előzmény: Haladjunk (1805)  
futor 2014-01-17 21:21:35 | 1808
futor képe

Majd fogtok még ti is alkoholhoz nyúlni, miután megnősültök... Kacsintás

 
ORBEA ORCA 2014-01-17 21:16:05 | 1807
ORBEA ORCA képe

Még annyi:

Futásban valószínű,hogy nem vagy olyan szinten,hogy 120-130 pulzuson tudj futni számodra élvezhető

tempóban,de kerékpáron tudsz ezen is edzésértékűt menni.Futásnál 130-150 között tartva a pulzust jó eredményt ad,de ne várj

csodát pár hét hónap alatt heti pár órás edzések nem elegendőek jelentős változásokhoz,de szép lassan számszerű

eredményeket tudsz elérni alacsonyabb pulzus mellett nagyobb sebességet.Nem tudom mit sportolsz még,milyen izomtömeged van,

ha nagyobb,és erő edzéseket is folytatsz akkor jelentős eltérések lehetnek a napi formáid között,sokkal rugalmasabb 

pulzustartomáynban kell futnod,mint annak akinek kis izomtömege van,csak fut mondjuk,és így a pulzus értékei

sokkal kevésbé lengenek,változnak.



Előzmény: Haladjunk (1805)  
ORBEA ORCA 2014-01-17 21:08:22 | 1806
ORBEA ORCA képe

Igen,az alacsony intenzítású.pulzusú futások,és még inkább kerékpár alapozza meg szó szerint a szervezetet

az intenzívebb,magas pulzusú edzésekre.Ha lehet sokat kerékpározz,mert a futással ellentétben nem kell félni

a különböző sérülésektől,gyulladásoktól/ITB,achillesz,térdszalag-ín,egyéb/rendszeres 3-4 óráknál sem,ami futásnál

már hacsak nem vasból van valaki qrva jó genetikával biztos megsérül előbb utóbb.

Én bár bringás vagyok elsősorban lassan lassan megszeretem a futást is,mert nekem meg azért jó,mert

ilyenkor télen hidegben kerékpáron nem tudok minőségi edzésmunkát végezni.

A kerékpár teljesen más,mint a futás,amihez minimális izommunka kell optimális esetben minimális testsúly miatt.

Kerékpáron sokan tapasztalták,hogy mondjuk bár jó futó,mert átlag 170/60kg,és csak a saját kis súlyát

kell mozgatni addig kerékpáron versenyeken mondjuk oldalszélben nagyon nagy áttételt is tudni kell hajtani ami nem megy,

hegyen még csak csak elvigéckedik az illető kis áttételekkel magasabb forgással,magas keringéssel.

Szóval azért futok,mert míg kerékpáron 130-140-es pulzushoz igen kemény izommunka is társul amit nem lehet

akár órákig kibírni,mint futásnál ahol 130-140-en alacsony izommunkával órákat lehet akár menni.

Jelenleg pld 130-140 es pulzussal időfutam bringával 40-41-es átlagot tudok menni nagy wattszámmal.

Ehhez képest minimális erőkifejtéssel laza 5p-5p30 tempóban simán futok nem merül ki a lábam.

Tehát futással készülök az időfutamokra csak a keringést célozva,hogy ott bírjam a folyamatos 160-165-ös

céltartományt.

Ha gondolod nézd meg a Bikemag-on a "Kerékpáros edzés:Amikor az időjárás átírja az edzéstervet"cikket,ott is

érdekes mód kerékpáros létemre a futás fontosságát hangsúlyozom az alapozásban,felkészülésben.

Egyébként minél edzettebb vagy annál több gyors,intervall,szakasz,speciális edzést végezhetsz,de alapok nélkül

csak belehalsz és értelmetlen mint írtam egy szint alatt.Sérülésveszélyes ráadásul főleg ha nem 20 éves az ember

és így nagyon rugalmas még.

Jó edzéseket!



Előzmény: Haladjunk (1805)  
Haladjunk 2014-01-17 20:30:08 | 1805
Haladjunk képe

Szóval a pulzuson alapuló edzéstervet túlnyomóan (120-130 mint írtátok egyéntől függ) alacsony pulzuson egy - két óra futás tegye ki és kisebb részben résztávos futások magasabb értéken, ami a laktát küszöböt tolja feljebb? Az alacsony pulzuson futott órák alapozzák a résztávos futások eredményeit? 

 
Czeglédi Ferenc 2014-01-17 20:23:50 | 1804
Czeglédi Ferenc képe

Na látod! Így már teljesen más! Elismerésem az eredményekért!

(Még csak annyi, hogy nem Modern, hanem Móni, vagy Mónika! -de ez gondolom, hogy elírás)

További jó edzéseket! Minden jót!



Előzmény: ORBEA ORCA (1802)  
ORBEA ORCA 2014-01-17 20:01:39 | 1803
ORBEA ORCA képe

Bocsánat Sipi,természetesen Sepi-re gondoltam.

 
ORBEA ORCA 2014-01-17 20:00:23 | 1802
ORBEA ORCA képe

Hello :-)

Nem célozgattam semmire,senkire aki magára veszi,magára ismer,és mégsem tesz semmit nem az én gondom.

Én is nyavalyoghattam volna 18 évesen 54 kilósan,hogy kész nekem sajnos ilyen genetikám van,ezt örököltem....

Helyette kőkeményen edzettem sok évet,mire elértem azt,hogy már nem azt kérdezték mit sportolok,hanem azt,

hogy mióta testépítek...És azt mondták,persze könnyű neked,ilyen adottságokkal....Azok,is akik sokkal jobb genetikával

születtek,csak épp a kitartás a fájdalom tűrés hiányzott belőlük....

A kerékpár ugyanígy.Bár egész gyerekkoromban ha csak lehetett kint rúgtam a bőrt a pályán,és bodyban sem csak a

szokványos edzést csináltam kényelmesen pihengetve mint az átlag aki nem is változik a keringésem természetesen

nem volt olya szinten mint azoké,akik napi sok órát futnak vagy kerékpároznak évekig.

A pulzusadatokról.

38 voltam mikor bő 2 év után elkezdtem versenyezni.Eleinte tök amatőr módra csináltam persze én is mindent,

vagyis mentem ahogy csak tudtam,mindig maxon majdnem...Nem tudtam igazán sem gyorsan menni,sem lassan...

38 évesen 200-205 közötti max pulzusom volt,bár a hüjje elmélet alapján ugyebár épphogy 180 lehetett volna csak...

Átlag 170-180 közti pulzus jött ki versenyekre,sprinteken hoztam a 200 környékit,le is estem szinte a bringáról

befutók után,nem láttam,halálközeli "élményeim"voltak....

Pár év után kezdtem tudatosabban edzeni,igazán alapozni addig én is mindig igykeztem úgy menni,ahogy csak tudok,

nyél közelében,és persze így magas pulzuson,és semmi sem változott.

3-4 év alatt heti 2-3 hosszú 5-7 órás edzéssel sikerült jelentősen javítani mind a max mind a terheléses pulzusomon

szezonban nem ment fel 190 fölé a pulzusom maxon sem,átlag pedig 150-165 környékére csökkent.

Tél végén tavasz elején ha keveset tudtam menni az időjárás miatt és naygrészt csak teremben edzettem újra láttam

190 feletti értékeket is pedig már 45 elmúltam.

Újabb jelentős lépés akkor következett be amikor hála az itt komolyabban futóknak,

mint Pecsenye,Toncsofia,Galagyuri,Pátyalsó,Toncso,Snecike és még sokan mások elkezdtem én is futni.

Épp úgy mint a testépítést,vagy a kerékpárt ezt is igyekszem nem hűbele BAlázs módjára csinálni :-)

És így meg van az eredménye a sok 120-140 pulzusú futás sokat hozott kerékpáron is.

Jelenleg 145-155 közti átlagpulzuson megyek mondjuk egy Tour de Pelsot a szűk élmezőnnyel megérkezve,és nem

vagyok halálomon,mint régen...185 körül van a max pulzusom,ez most már téli szezonban sem fut el.

160-165 közti pulzuson tudok menni 15-25km-es időfutamot 43-44.-es átlaggal,ez olyasmi átszámítva

futásra mint a 3p10-20 as tempó.Hozzá nem értők remélem nem okoskodnak ebben is....

Pulzusmegnyugvás hegyen felfelé 160-170 közti pulzusról,ahol jelentős izommunka is van nem csak keringés

lejtmenetben pihenve 1p belül 70 ig csökken.....

Hozzá tenném ezekhez az adatokhoz,hogy igen jelentős izomtömegem erőm van ami nem megszokott

keringési sportágakban max sprint távokon pályakerékpárban.Itt nyafogók nem tudom mit szólnának,ha

holnaptól a minimális izom mennyiségük helyett jó 10kg-nyi plusz izomzatot kellene ellátniuk megfelelő

keringéssel...Akkor tudnák igazán mennyire edzetlenek,és változtatni kellene.

Arányos akkor valaki,ha a keringési rendszere,és az izomzata egyensúlyban van.

Sem a nagy keringési rendszer minimális izomzattal,sem a nagy izomzat gyenge keringéssel nem egészséges,

aránytalan.

Láttam CF és Modern is írkált valamit ami várható volt természetesen....

Olvasni nem olvasom,ha nekem címezték felesleges időtöltés volt.

Úgy tudom tiltás továbbra sem lesz az oldalon ezért örülhet mindenki naplómon kívül nem nagyon

leszek itt aktív amíg esetleg Sipiék kegyeskednek változtatni.

 



Előzmény: futor (1797)  
monique 2014-01-17 18:40:30 | 1801
monique képe

én még kávét se szoktam inni, max alkalomszerűen ha megkínálnak valahol. :D

 

alkoholt meg még ennyit sem, esetleg koktélt nagy ritkán :)

 

szóval én sem magamra vettem, hanem más helyett "vettem magamra", aki más emberke szintén ártatlan a dologban szerintem, mégis céltábla lett, istentudja milyen érzelmi indíttatásból.. a tények nézése helyett. na, részemről ennyi.



Előzmény: futor (1797)  
monique 2014-01-17 18:29:03 | 1800
monique képe

hát, te szebben megfogalmaztál pár dolgot :)

 

hozzáteszem kiegészítésnek, amire már Bozót is célzott, hogy ugyan nagy a szórás, de természetesen biológiailag csak bizonyos határokon belül lehetséges a működés, még ha ezeken a határokon belül nagy is a szórás.

 

ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy valószínűleg olyan ember nincs, akinek a pl. 190-es pulzus edzésen laza aerob pulzus lenne. meg olyan ember se nagyon, akinek a mondjuk 60-as pulzus anaerob küszöb lenne :D

 

még egyszer szeretném kiemelni, hogy az h ki milyen pulzust tud fenntartani, az önmagában nem korrelál a teljesítménnyel, így erre az adatra nem a "tisztelet" szó illik, inkább arra hogy valaki lefutja pl. a 36 km-t edzésen, na, arra lehet mondani hogy tisztelhető. :) akármilyen pulzussal is futotta. :)

 

remélem érthető lettem ;)

 

ja, hogy legyen még pár pontos és valós adat az életből (a már korábban felhozott amerikai srác példája mellett), a 3:38-as maratonom 183-as átlagpulzussal futottam. és a kb. 160-as pulzusra mondanám azt, hogy azzal tényleg nagyon sokáig nagyon könnyű a futás. a pl. 3 órás futás 160-on nem nagy terhelés, a végén is könnyed marad, nem kell enni-inni közben, nem kell utána sokáig regenerálódni, stb.

(170-en is megy a 3 óra futás, azzal a kikötéssel, hogy ha a pulzust tartom és a tempót nem, tehát azt engedem lassulni, de anélkül, hogy a pulzus leesne 170 alá, akkor az sem túlzottan nehéz.)



Előzmény: Czeglédi Ferenc (1794)  
monique 2014-01-17 18:19:32 | 1799
monique képe

az az igazság, hogy ez is részben genetikailag meghatározott. természetesen edzéssel ezen paraméter is javul:)

 

szerintem edzettséget versenyeredménnyel jellemezhetünk legjobban. esetleg teherbírással. ilyesmik.

 

a pulzusszám önmagában személyek közti összehasonlításra nem alkalmas, csak önmagad fejlődését lehet vele követni, saját magadat tudod a korábbi állapotaiddal összehasonlítani.



Előzmény: futor (1795)  
Czeglédi Ferenc 2014-01-17 18:16:09 | 1798
Czeglédi Ferenc képe

Természetesen edzés, a versenyen annak idején (maraton esetén) 152-ről indítottam.

Alkohol?????????? Egy sőr még elmegy, de már kettő......



Előzmény: futor (1796)  
futor 2014-01-17 16:36:22 | 1797
futor képe

Nekem tetszik, amit leírtál. Ha esetleg célozgattál valamire nem vettem magamra, mert nem érint. Gondolom ezzel mindenki így van. Napi egy-két kávé , néha alkoholÁrtatlan.



Előzmény: ORBEA ORCA (1780)  
futor 2014-01-17 16:32:43 | 1796
futor képe

"Én 140-150-es pulzuson futottam a hosszúkat, mivel lehet hogy hasznos lenne a 140 alatti pulzuson futni"

Edzés vagy verseny?

Én 17 évesen kezdtem.



Előzmény: Czeglédi Ferenc (1794)  
futor 2014-01-17 16:30:51 | 1795
futor képe
Ha mégis egy számmal szeretnénk az edzettséget jellemezni az vagy idő legyen (ennyi idő alatt tér vissza a nyugalmi pulzus) vagy egy pulzusérték amelyre edzés után X idő mulva nyugszik a szív. 
 
Czeglédi Ferenc 2014-01-17 13:40:55 | 1794
Czeglédi Ferenc képe

Tibi! A következőkre még felhívom szives figyelmedet!

Ha valaki 14-16 éves korában elkezdett "komolyan edzeni" ( persze ki mit ért ez alatt..) akkor lehet 10 év edzés után is 170-180-as pulzusa.

Én 140-150-es pulzuson futottam a hosszúkat, mivel lehet hogy hasznos lenne a 140 alatti pulzuson futni, de engem idegesítene, ebben a tartományban is el lehet érni szép fejlődést, jó persze mihez képest, de viszonylagosan! De nézzünk egy konkrét példát , itt van Mónika! Ő elég szép maratont futott főleg elsőre nagyon szép, és ő kb. 170 környéki pulzussal le tud futni 5 perc körüli tempóban kb. 36 km-et, tehát ő 3 órát fut 170-es pulzussal mégsem áll fejre! Tehát igenis van rá példa. Szerintem itt többen is vannak akik ezt meg tudják csinálni! Tisztelet illeti őket érte!!!

Pár hónap futással, és szuperjó tápkiegekkel szuperjó ultrafutásokat lehet futni, persze ezen szerek nélkül....

Minden elismerésem a biciklizésben elért kimagasló eredményekért, az maximális tiszteletet érdemel, és én fejet hajtok ezen eredmények láttán, viszont néha kissé tüskés vagy!



Előzmény: ORBEA ORCA (1778)  
somcsi 2014-01-17 06:40:22 | 1793
somcsi képe

Szia,

azért én javaslom, hogy olvasd el ezt a cikket is.

https://edzesonline.hu/cikk/199/talpi_bonye_gondok

 



Előzmény: Dio001 (1781)  
monique 2014-01-17 00:25:55 | 1792
monique képe

hát igen, a vizesláb teszt, ha jól rémlik, kb neutrálisnak mutatta a lábam, de a stabil cipők működnek nekem inkább.

boltban mindig közölték megnézve, hogy stabil cipőt ajánlanak és hát igazuk is volt :)

még annyi, hogy egyszer vmelyik futóversenyen az egyik futócipő márka standjánál kipróbáltam a szgépes tesztjüket, ott neutrális jött ki :o háát..

szóval nekem legjobban az jött be, hogy valaki megnézi.



Előzmény: Bozót (1790)  
monique 2014-01-17 00:22:13 | 1791
monique képe

igen, ez egy elég jó összefoglaló, hogy mi mindentől függ a pulzusérték :)



Előzmény: Bozót (1789)  
Bozót 2014-01-16 21:33:45 | 1790
Bozót képe

Igazán egyértelmű és pontos az lenne ha le tudnád videózni a futásod cipőben és esetleg mezítláb is.... vagy legalább megkérni valakit, hogy nézze meg ahogy futsz, leginkább hátulról. Van még az ún. vizesláb teszt, de ez statikus, nem mondja meg, hogy futás közben hogyan terheled a lábad.  Célszerű a hazsnált cipődet is szemrevételezni, a kopásból, dőléséből is látszik, hogyan terheled.

 

(vizes talppal rálépsz a kőre vagy egy papírra és megnézed a lenyomatot)



Előzmény: Haladjunk (1788)  
Bozót 2014-01-16 21:29:09 | 1789
Bozót képe

Ez kb. rendben, de konkrét pulzusértékekhez vajmi kevés közvetlen kapcsolata van. Leginkább genetika, az alap, az egyes életkorokban jellemző max és az elérhető adaptáció mértéke is...



Előzmény: ORBEA ORCA (1780)  
Haladjunk 2014-01-16 16:24:15 | 1788
Haladjunk képe

Van módszer, ami egyértelműen megmutatja, hogy milyen a lábam? Olvastam utána, de "csak ránézel és merre dől a boka" pontosságot találtam.



Előzmény: monique (1783)  
monique 2014-01-16 15:23:57 | 1787
monique képe

értem, tehát csak személyeskedéssel vagy képes válaszolni, ciki :D



Előzmény: ORBEA ORCA (1786)  
ORBEA ORCA 2014-01-16 15:17:07 | 1786
ORBEA ORCA képe

Bolond lukból bolond szél fúj.,,,

 
monique 2014-01-16 15:02:39 | 1785
monique képe

"van-e valami szabály arra, hogy felfelé és lefelé más tartományban kell-e futni" -- nincs :)

az edzéscéltól függ h milyen pulzuson futod



Előzmény: nyusz i (1769)  
monique 2014-01-16 15:01:51 | 1784
monique képe

ez a genetikai különbség nem gyengébb keringési rendszert jelent önmagában. mint azt a példa is jelzi. és a kinézethez sem sok köze van :)



Előzmény: ORBEA ORCA (1780)  
monique 2014-01-16 14:58:01 | 1783
monique képe

igen, neutrális lábra nem szabad stabil (pronáló lábra való) cipőt hordani!! mármint lehet h vkinek nem lesz tőle gondja, de nem érdemes kísérletezni... én visszacserélném a helyedben, ha van erre lehetőség.

persze ha nem vagy benne biztos, hogy ettől a cipőtől van, ki is próbálhatod, hogy mi van, ha abban a cipőben többet nem futsz. egy kis lábpihentetés után.

és természetesen jobbulást!



Előzmény: Dio001 (1781)  
monique 2014-01-16 14:53:40 | 1782
monique képe

oké te nem láttál, de én láttam olyan amerikai srácot, aki 2:32-es maratont futott, és ugyanez a srác futott 194-es átlagpulzussal 32 perces 10km-t.

 

gyerekkora óta rendszeresen fut. az alapozó edzései 150-es pulzus körül vannak.

 

ahogy Bozót mondja (igen, nyilván komolyan gondolta...), igen nagy a szórás, ez genetika.

 

amúgy meg fogalmam nincs mi a fenére gondoltál ott, hogy pár hónap felkészülés után 170-es pulzuson ultra világcsúcs, de elég gyanús nekem ez a célozgatás. esetleg tessék beszélni nyíltan, h kire gondolsz!

 

meg hogy lehetsz te annyira biztos a pulzusról szóló, tényeknek nem megfelelő elméletedben, hogy inkább doppingolással gyanúsítasz olyan embereket, akik magasabb pulzussal futják a világcsúcsot, mint amit te el tudsz képzelni?



Előzmény: ORBEA ORCA (1778)  
Dio001 2014-01-16 11:51:59 | 1781
Dio001 képe

Sziasztok!

A tanácsotokat szeretném kérni. 2012-ben kezdtem futni, abban az évben pár félmaratont teljesítettem is. 2013-ban egy külföldi (hajós) munka miatt áprilistól már nem edzettem. Ahogy véget ért a szezonom 2013. nov. újra edzésbe áltam. A futó kedvem még nem a régi de próbálok visszaállni a heti 3-4 edzésre. 2 hónapja vásároltam az eddigi Saucony Pro grid ride 4 mellé egy terepre való cipőt is Karrimor Excel Dual TR 20-at. Azt hiszem itt kezdődtek a problémáim. A hely ahol futok változó de 30-40%-a az erdősterület a maradék pedig aszfalt. A Karrimorban futottam olyan 3-4 alkalommal összesen 25-30 km-t. A 2. alkalommal éreztem hogy a talpam elkezdett fájni, nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget gondolván csak az edzetlenség. Azóta edzések (táv 5-10km közötti) után van hogy sántikálok annyira fáj. A talpam azon része fáj ahol az úgymond "lúdtalp" van. nem, nem vagyok lúdtalpas a stílusom kifejezetten Neutrális. Amit észre vettem hogy a Karrimor cipőm az mintha pronáló lábra lenne. Lehetséges hogy rossz cipőt vettem és emiatt fáj a lábam? Cseréljem le? Esetleg cseréljem vissza? Sok km még nincs benne. Tanácsotokat várom. Tisztelettel: Dio

 
ORBEA ORCA 2014-01-16 09:23:11 | 1780
ORBEA ORCA képe

Igen,van szórás.Némileg öröklött is,akinek nincs szerencséje az gyenge keringési rendszert kap "gyárilag" :-)

De ezek után 2 út van.

1.Tornából felmentés és gyakorlatilag null fizikai aktivítás gyerekkorban amikor még lehetne jelentősen változtatni

a rendszeren.Később 30-40 évesen muszájból nekiállni sportolni,mert végre rájött hogy tenni kellene valamit az egészségért

már késő komolyabb szervredszeri változások eléréséhez.

2.A kinézetre is gyenge életképességű gyerekkel a szülők gyerekkorban megszerettetik a mozgást,optimális esetben keringési és

izomrebdszert is fejlesztő sportággal.Így szép lassan a születéskor gyenge rendszerek képesek évről évre erősödni,és akár egy jó

genetikájú,de nem sportoló gyermek szintjét meghaladni.

Nagyon sokat lehet változtatni magunkon,csak kevesen tesznek érte igazán,és tervszerűen.

Itt ismét 2 út van.

1.Valakinek gyenge az erőnléte állóképessége,de állandóan a határain edz valahol egy szűk tartományban.Lehet ez akár

keringési sportban,ahol ha mondjuk 30-al tud menni kerékpárral maxon akkor legalább 28-al nyomja,és ha 40-el akkor pedig

legalább 38-al,véletlenül sem mondjuk 34-el amin a pulzusa normál tartományban van.Jellemzően rövid futásban 1-2 órás,

kerékpárban pedig max 2-3 órás edzései vannak heti 3-5 alkalommal.

Erő sportban ugyanez,ha tud 100-al nyomni,akkor nem fog mondjuk 80kg-al rövid pihenőkkel,vagy magas ismétléssel dolgozni.

Így gyakorlatilag alig változik valamit is,max a "csúcsteljesítménye"javul minimálisat,a keringési alap adatok pulzusszámok nem,

és az izomzata sem lesz igazán "funkcionálisan használható"...Ma divatos "szakmai kifejezés" némely divatsportágban...

2.Szakszerű hosszú távú edzéstervezéssel lehetséges jelentős változást elérni mindkét szervrendszer edzettségében.

Keringési sportokban igazi alapozó alacsony intenzítású pulzusos hosszú edzésekkel futásban 2-4órás,kerékpár 3-6 órás

időtartamban heti 2-3 alkalommal mellette rövidebb regeneráló edzésekkel.Én személy szerint az ilyen alapozó makro ciklusokban

sem tartom tabunak néha a magas intenzítású pulzusszámú edzéseket ha aznap nagyon könnyedén megy a futás vagy a kerékpár.

Erre az alapra ahol mérhetően jelentősen változnak a pulzusértékek mindenkinél kivétel nélkül adottságoktól persze eltérő

mértékben lehet építeni a speciális gyorsító edzéseket,ha valaki eljut arra a szintre,hogy valóságosan versenyezni tudjon,ne csak

abszolválni egy kiírt versenytávot,mert a kettő nem ugyanaz.

Divat manapság hogy aki 6p/km-t tud futni az is résztávozzon már az alap 10km-es "edzéstervek"is tele vannak vele...

Eredmény minimális változás maximális esély a túlterhelésre,sérülésre egy kezdőnek.Bőven elegendő egész futásnak

mondható sebesség eléréséig egy normál változatos enyhe dombos terepen futás,vagy síkon 5-10%-os tempó különbségekkel

változó futás.



Előzmény: Bozót (1779)  
Bozót 2014-01-15 22:06:13 | 1779
Bozót képe

Oké, kicsit talán túlzás volt a konkrét érték, de a szórás akkor is nagy.



Előzmény: ORBEA ORCA (1778)  
ORBEA ORCA 2014-01-15 21:56:41 | 1778
ORBEA ORCA képe

Bozót ezt most komolyan gondolod?

Én még nem láttam olyat,aki mondjuk 10 évet keményen edz tervszerűen és 180-as pulzuson futkározik,mert neki

"alkatilag" ilyen a pulzusa.Gyakorlatilag mindenki aki hosszú állóképességi távokat megy 110-140 közti pulzuson teszi

aki nem edzett az hasonló tempónál 160-170-es pulzuson megy és fejreáll pár órán belül.Ilyen egyszerű.

Van még olyan persze aki esetleg képes pár hónap felkészüléssel akár ultra világcsúcsot is futni 170 környéki

pulzuson,de az nem irányadó,tudjuk miert....WADA tesyt kellene mindenhol barmikor.



Előzmény: Bozót (1777)  
Bozót 2014-01-15 18:50:57 | 1777
Bozót képe

De. Egyénenként eltérő mértékben. Míg van, aki 130 pulzussal 5perces kilométereken belül hasít, olyan is van aki ezzel a pulzussal gyalogol. És mindkettő lehet edzett, maga a pulzusérték önmagában semmit sem árul el. 

 



Előzmény: Haladjunk (1776)  
Haladjunk 2014-01-15 16:25:40 | 1776
Haladjunk képe

Ez nem úgy működik, hogy az edzettséggel a terheléshez tartozó pulzus csökken? 



Előzmény: Bozót (1774)  
futor 2014-01-15 09:40:18 | 1775
futor képe

Köszi Bozót csúcsformámban (RÉG) 130-al toltam az 5 perces ezreket. Akkor most sok lassú hosszú...



Előzmény: Bozót (1774)  
Bozót 2014-01-15 09:17:21 | 1774
Bozót képe

Ha egyébként is szoktál kávézni, egy csésze nem emeli meg jelentősen a pulzust.

 

Hajrá!  (én spec 140 alatt csak gyalogolni tudok :)



Előzmény: futor (1773)  
futor 2014-01-13 16:31:21 | 1773
futor képe

Megjött a jeladó tesztelve. Bundám magasabban van, jeladó vonalában nincs. Nagy sz.r vagyok küzdenem kellett a 140 alatt maradásért. 

Esetleg egy kávé elfogyasztása miatt volt magas a pulzusom. Futás előtt 30 perccel.

 
Jozsef 2014-01-13 11:08:25 | 1772
Jozsef képe

Téli bundára azért ne vedd fel :), egyébként a mellkasszőr abszolút nem zavarja a pulzusmérő pántot. 



Előzmény: futor (1770)  
Slybacsi 2014-01-13 10:27:32 | 1771
Slybacsi képe

szerintem zavarja. a jeladónak a bőrrel kell érintkeznie.



Előzmény: futor (1770)  
futor 2014-01-13 06:53:38 | 1770
futor képe

Szintén pulzusmérés kérdés.

Ma érkezik meg órámhoz a jeladó.

Kedves urak a mellkasomon maradhat a téli bunda, vagy zavarja az érintkezést?

(UI.: Elnézést hölgyeim gondolom titeket nem érint.)

 
nyusz i 2014-01-09 16:29:09 | 1769
nyusz i képe

Sziasztok!

Nekem is a pulzusméréssel kapcsolatos kérdésem lenne. Eddig még mindig óra és pulzusmérő nélkül futottam, de kíváncsiságból - és mivel már nem vagyok fiatal ( 45 ) - vettem egy olcsó pulzusmérőt. Elsőre azt állaoítottam meg, hogy egy átlagos edzésnél túl magas ( 150-160-as ) pulzussal futok, ezért ma megpróbáltam 145 körül tartani. Kb. 14 km-t mentem 74 perc alatt, az első felét hegyre fel, a másodikat lefelé. Felfelé borzasztó lassúnak tűmt a tempó, lefelé viszont elég jól szedni kellett a lábam. Azt szeretném kérdezni, hogy van-e valami szabály arra, hogy felfelé és lefelé más tartományban kell-e futni, vagy inkább csak a tempót próbáljam meg tartani? Tegnap pl. sík pályán futottam 7db 5 perc körüli kilométert, és a 140-et is alig értem el. Ja igen: a célom, hogy júniusban fussak egy 3.30-3:40 körüli maratont, erre szeretnék felkészülni ( tavaly futottam először, 3:53-at ).

Előre is köszi a segítséget!

 
monique 2013-12-28 04:59:56 | 1768
monique képe

hát már kezd a filozófia szemináriummá alakulni :PP

 

a vonalról: lehet h a kérdésfeltevés a rossz. :)



Előzmény: Bozót (1765)  
Haladjunk 2013-12-27 15:04:43 | 1767
Haladjunk képe

Ez a pulzus izé kezd arra a pillanatra emlékeztetni, amikor a szerelméből nőt csinál az ember .....