Hogy fér bele a rendszeres bringázás az életükbe?
Munka, család, kerékpár - nehéz mindháromra időt szakítani. Edzők és elit versenyzők igyekeznek tanácsot adni, és mesélik el, ők hogyan boldogulnak ezzel a hármas kihívással.
Andrew Gillott, a British Cycling edzője és szakértője szerint „Sok, különböző szinteken versenyző sportolót ismerek, aki meg tudja oldani, hogy teljes állásban dolgozik, mégis jut ideje a családjára és a kerékpározásra is. Persze néha az ideálisnál kevesebb idő jut a sportra, de nem lehetetlen.”
A célok segítenek
Ian Wilkinson évekig versenyzett elit szinten úgy, hogy közben nyolctól ötig az építőiparban dolgozott. Ilyenkor reggel munka előtt görgőzött, munka után pedig a szabadban tekerte le a napi második edzését. Csak 2009-től, amikor a Halfords Bikehut csapathoz került, vett vissza a civil munkaóráiból. Wilkinson elmondása szerint neki az volt a titka, hogy a rendelkezésére álló kevés időből igyekezett a legtöbbet kihozni. „Keményen kell edzeni. A lényeg, hogy rövid, de ütős legyen az edzés, ne pazaroljuk az időt laza kilométerekre. Hiszen verseny közben sem 25 km/h-val tekerünk, hanem ötvennel.”
Természetesen nem működik mindenki számára az a módszer, hogy minden edzésen teljesen kihajtja magát, de Gillott abban egyetért Wilkinsonnal, hogy minden tekerésnek legyen meghatározott célja. „Minden a kerékpáron töltött időt fogj fel úgy, mintha edzésen lennél. Persze nem kell minden alkalomnak gyorsnak, intenzívnek vagy fájdalmasnak lennie, hiszen a regeneráló tekerés is jó edzés lehet. Csak az a lényeg, hogy minden tekerés az általad kitűzött nagyobb cél elérését kell, hogy segítse. Fontos, hogy tűzz ki magad elé egy konkrét, számszerű, reális célt, és ez lebegjen a szemed előtt, amikor elhatározod, melyik edzéseden mit fogsz csinálni.”
Amikor a főnök közbeszól
Persze néha hiába a kitűzött cél, a megtervezett edzés, ha a munkánk közbeszól. Mondjuk a főnökünk követel egy jelentést reggel kilencre, amit nem tudunk megcsinálni időre, ha este elmegyünk a tervezett hosszú tekerésre. Ilyenkor mit tegyünk? Wilkinson szerint „A munka fizeti a számlákat, tehát az az első.” És ha ez azt jelenti, hogy néha egy-egy edzést be kell áldoznunk, hogy egy versenyfelkészülés nem sikerült 100 százalékosra, ne feledjük, hogy versenyek egész évben vannak, mindig lesz egy újabb esély arra, hogy kihozzuk magunkból a jó teljesítményt.
Amikor a család szól közbe
A munka mellett a másik nagyon fontos szereplő a család. Rob Hayles, a 2008-as év brit országúti bajnoka számára a család-kerékpár konfliktus legélesebben 2006-ban jelentkezett, amikor Melbourne-ben a nemzetközösségi játékokon kellett rajthoz állnia úgy, hogy nem sokkal a verseny előtt megszületett a kislánya, Maddie.
„Semmi sem tud felkészíteni, milyen az amikor gyermeked születik.” – meséli Rob. A stressz, az izgalom, az átvirrasztott éjszakák az ő edzésmunkájára is rányomták bélyegüket. „Nem volt könnyű, és magam is meglepődtem, milyen kevés alvással kibírtam ezt az időszakot.” Rob számára a legnehezebb az volt, mikor háromhetes kislányát hátrahagyva kellett elutaznia a világ másik felére. „Maddie januárban született, nekem pedig februárban kellett elutaznom a nemzetközösségi játékokra. Három és fél hétig voltam távol.”
Rob felesége, Vicky, aki korábban maga is olimpikon úszó volt, jól ismeri az élsport támasztotta követelményeket. „”Vicky megérti, min megyek keresztül és hogy mire van szükségem. Nagyon jól áll hozzá a dolgokhoz, és ez számomra hatalmas segítség. Amikor elutazom versenyezni, egyszerűen ki kell őket kapcsolnom az agyamból, mintha nem is léteznének.” – meséli Rob.
Amikor viszont nem versenyzik, Rob igyekszik a lehető legtöbb időt a családjával tölteni. Hayles szerint a lényeg a tervezés. „Fiatalabb koromban az edzéseim nem voltak igazán tervszerűek. Most sokkal jobban megszervezem az életem. Ha családos bringás vagy, muszáj előre tervezni. Fogsz egy határidőnaplót vagy egy naptárat, és beleírod: ez edzésidő, ez pedig a család ideje.”
Időszűkében
Ha még a profi versenyzők számára is nehézséget okoz a család és a sport összehangolása, ez kétszeresen igaz mindazokra, akik munka mellett próbálnak rendszeresen edzeni. A gyerekek és a karrier dupla szorításában sokan döntenek úgy, hogy pár évig inkább hanyagolják vagy minimumra csökkentik az edzéseket. Pedig a sport-munka-család feladat nem lehetetlen.
Dr Auriel Forrester egyetemi tanszékvezetőként és egyedülálló anyaként nyert négyszer is szenior világbajnoki címet pályakerékpározásban. Forrester szerint a kulcs a reális hozzáállás. Előre becsüljük meg, hogy miután elvégeztük a munkát és a családdal is eltöltöttük az „ő” idejüket, mennyi időnk maradhat a kerékpározásra. Ezt az időt igyekezzünk a legjobban beosztani és kihasználni, ahelyett, hogy állandóan azzal stresszeljük magunkat, hogy még néhány plusz órát próbálunk találni a sportolásra, ami végül úgysem sikerül.
“Az egyik alapvető kérdés, amit sokszor megkapok a hozzám forduló kerékpárosoktól, hogy heti hány órányi edzésre lesz szükség. Én pedig erre azt válaszolom, mondják meg, hetente mennyi időt tudnak a sportolásra szánni, és ebből fogunk kiindulni. Lehet, hogy a következtetés az lesz, hogy a célokon, vagy a hangsúlyokon változtatni kell, de ilyenkor sem szükséges teljesen feladni az edzéseket. Természetesen heti 4-5 órányi edzéssel nem lehet megváltani a világot, de reális célokat ilyen esetben is lehet találni.” – mondja Forrester.
Szóval mit tegyen az, aki időszűkében van, de nem szeretne lemondani a versenyzésről? Forrester szerint versenyezni helyben is lehet, nem kell feltétlenül külföldre utazni, ezzel sok idő spórolható. Elképzelhető az is, hogy valaki számára a rövidebb versenyek jelentik a megoldást, amikre rövid, de intenzív edzésekkel jól fel tud készülni. És persze az is lehet, hogy a cél érdekében be kell áldozni az éves szabadságot, vagy minden nap hajnalban kell kelni a családi nyaralás alatt és letudni az edzést mielőtt a család felébred.
Kerékpárral munkába
Nadine Mayhew dolgozó anyuka, és kerékpárversenyző. Hetente négy napot dolgozik, ebből háromszor ő hozza-viszi a lányait az óvodába, ezért csak heti egyszer, szerdán tud kerékpárral munkába menni. „Ilyenkor befelé a hosszabb úton megyek, hazafelé pedig egy még nagyobb kerülőt teszek.” – meséli. Mayhew emellett sokszor kényszerül otthon, görgőn edzeni, de ezt nem bánja. „Szerintem ez a leghatékonyabb edzés idő szempontjából.” – mondja. Munkája és családja mellett Mayhewnak csupán heti 6-8 órája jut edzésre és versenyzésre, de így is több szenior versenyen sikerült már érmet szereznie.
Családdal a versenyre
Nadine Mayhew igyekszik családját is bevonni a sportolásba. Versenyeire sokszor elkíséri őt férje és két kislánya, akik, amíg anyu versenyez, általában egy játszótéren múlatják az időt. „Ha benevezek egy versenyre, egyből megyünk a Google Mapsre, és megkeressük a legközelebbi játszóteret. Verseny után pedig együtt is megpróbálunk elmenni valahova, hogy a lányok számára a családi élmény teljes legyen.”
Íme végezetül néhány tipp, ami segíthet megtalálni az egyensúlyt a munka-család-bringa feladatok között:
- Tervezzünk előre. Döntsük el, mikor töltjük az időt munkával, családdal és sporttal és ezt tartsuk is be.
- Legyünk rugalmasak. A karrier-család-sport hármas tényleg nem mindig egyeztethető össze. Ilyenkor időről időre bizony a munkának kell elsőbbséget élveznie.
- Tűzzünk ki célokat magunk elé. Akkor tudunk hatékonyan edzeni, ha tudjuk, pontosan mit szeretnénk elérni. A célok érdekében szükséges edzéseket végezzük, tervszerűen.
- Keljünk korán. Hajnali edzésünkről már haza is érhetünk, mikor a család még csak ébredezik
- Járjunk munkába kerékpárral. Üssünk két legyet egy csapásra.
- Adjunk vissza valamit a családnak. Ha a családunk elfogadja és megérti, milyen fontos számunkra a sport, mi is mutassuk meg, hogy értékeljük ezt. Próbáljuk az ő igényeiket is figyelembe venni. Ha lehet, a versenyt kapcsoljuk egybe egy családi nyaralással, a versenyszezon végén pedig iktassunk be 1-2 hónap sportszünetet.
Forrás: http://www.bikeradar.com
Képek: http://www.cyclingweekly.co.uk; http://www.usatoday.com; http://thefilecabinet.blogspot.com
Hasonló cikkek
Kerékpár - HIIT , mi a jobb, rövid vagy hosszabb pihenő?
Görgőzöl? Termelj vele áramot!
Idős korban is érdemes elkezdeni a futást, úszást, kerékpározást
Rendhagyó spinning lányoknak :o)
10 hozzászólás
Ezzel a problémával Én is találkozom (és az amatőröknél sztem nagyon sokan). ;-) :-(((
Nálunk az a megoldás, hogy mindhárman (lányom és a párom is)csináljuk a triatlont :-), és majdnem minden nap van edzés munka/suli után, így "csak" azt kell tudni, hogy aznap MIT edzünk. :-) Persze az időbeosztás szoros, de van órarend - ez a lényeg és egymást segítjük. Ja és ráadásul hétfőtől szombatig van munkanap (mert családi vállalkozás). Vasárnap meg lehet versenyezni, lakást takarítani, házimunka-hegyek és családi kapcsolatokat ápolni, mert persze a távolabbi család 230km-re lakik. Szerintem az EGYETÉRTÉS és az ÖSSZHANG a lényeg, meg a KÖZÖS CÉLOK.
A hat pont a cikk végén szinte tökéletesen leírja, ahogyan magam is megpróbálom felépíteni a heteket-hónapokat-éveket. Kivéve a bringával munkába járást, arra még nem sikerült rávenni magamat a Büdös Városon keresztül. De ami késik, nem múlik!
Én ezt úgy oldottam meg, hogy átálltam kerékpár+futásról csak futásra, sokszor (heti 3) reggel 7 előtt már kint vagyok, a cégnél zuhanyzom és rendszeresen hazafelé is futok(ezek a rövidebb intenzívek). Emellett hétvégén is délelőtt csinálom a hosszúakat.
No és az sem mellékes, hogy otthagytam egy "túlórás" munkahelyet és olyan kislányom született, aki valamiért minden éjjel 12 órát alszik pár hónaposan is, pedig már jön a foga is:)
Így heti 12-14 óra összejön, persze kompromisszumok nem ártanak.
Az én edzésnaplómból gyönyörűen lekövethető a magánéletem, illetve a munkahelyi aktivitásom ... :(
Hiszen verseny közben sem 25 km/h-val tekerünk, hanem ötvennel
Arrrrggghhhh ...
Vesszek meg, veszek egy országútit!
Sziasztok!
Igaz én időben és kilométerben sem tekerek sokat, de amikor csak tehetem elviszem magammal életem párját, szerencsére ő is szeret bringázni. A picurkánkat pedig már második éve viszem a hátam mögött, gyermekülésbe. Nagyon élvezi a kiskrapek, szeret velem bringázni, nézelődni.
A futóedzéseimet, vagy reggel tartom, ilyenkor a kis Beagle kutyusom kisér el egy közeli erdőbe, vagy pedig a párom a kisfiammal elkísérnek a helyi sportpályára, és amíg apa fut addig ők a pálya melletti kis játszótéren játszadoznak.
A kondis edzéseimet, pedig általában munkaidőben hajtom végre. Jó melóhelyem van ahol délelöttönként jár olykor-olykor 4 óra késszenléti idő, amely alkalmas erre a célra:)
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Munka-Család-Triatlon:), főleg, ha hosszútávra készülünk. Állandó egyeztetés a családdal, percre pontosan beosztott idő. Brrr, nagyon nehéz.