Törődj többet a futócipőddel!
A nagybetűs FUTÓCIPŐK felszerelésünk legfontosabb darabjai, hiszen ők vigyáznak a lábunkra - de vajon mi vigyázunk rájuk eléggé? Íme egy rövid útmutatás a futócipők megfelelő ápolásához.
Fontos, hogy legyen legalább két (pár, nem darab ) futócipőnk, és ezeket rendszeresen használjuk felváltva. Egy pár cipő élettartama az egyes gyártóknál más-más, de általában nem hosszabb mint 1000km. Ezt a nem túl hosszú időt meghosszabbíthatja a gondos és alapos tisztítás és ápolás.
Mindennapi használat
Két használat (edzés, vagy váci utcai séta esetén is) között egy napig hagyjuk száraz helyen szellőzni a cipőket. A jól ismert és megszokott szagok kialakulását megelőzendő vegyük ki a talpbetétet, és azt szellőztessük külön, ezzel elejét véve a kellemetlen szaghatásért felelős baktériumok felgyülemlésének.
Mosógép
Ha saras, piszkos lett a cipő, futás után azonnal tisztítsuk meg. Tisztításhoz vegyük ki a betétet és cipőfűzőt, ezeket kímélő, hideg vizes programon mosógépben is kimoshatjuk. A cipőt magát NE merítsük vízbe, NE áztassuk be! A futócipők talpa megszívhatja magát vízzel, ami nem csak fölösleges súlyt jelent, de rontja csillapítás hatékonyságát is. A cipőt soha NE tegyük mosógépbe vagy szárítógépbe! A melegvíz, mosószer és meleg levegő eldeformálja a cipőt, és árt a ragasztásoknak is.
Tisztítás kézzel
Kézzel mossuk le a cipőt egy puha rongy, szappan és hideg víz segítségével. Makacs szennyeződés esetén puha fogkefét is használhatunk. Tisztítás után papírtörölközővel itassuk le a cipőről a nedvességet. Ezután tömjük ki papírral (ha nem szeretnénk Foci VB híreket találni a cipőnk belő oldalán, akkor inkább papírtörülközőt és ne újságpapírt használjunk), hogy megtartsa a formáját és szobahőmérsékleten hagyjuk magától megszáradni. Száradás során ne tegyük ki közvetlenül erős napsütésnek és ne hagyjuk nagyon meleg helyen tartósan (pl. autó csomagtartóban nyáron). Ha gyorsan szeretnénk szárítani cipőnket, esetleg újságpapírral letakarva rövid időre rakjuk ki a napra.
Mindezeket betartva cipőnk hosszabb távon is hűségesen szolgálja majd mindennapi edzéseinket és nem mindennapi versenyeinket.
Forrás/Sources:
http://www.newbalance.hu/technologies/choose.php?page=4
http://www.saucony.com/originals/faq.aspx
http://www.ktc.org/_disc5/000008c9.htm
http://www.runtexu.com/forum/forum/forum_posts.asp?TID=7426&PN=1&TPN=1
http://www.footsmart.com/Product.aspx?ProductId=2461
Hasonló cikkek
Ultimátumok nélküli ápolás és egyedülálló védelem (X)
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X)
Futás - 2016 futócipő újdonságai és ajándéktippek futóknak
1500 dollárért kelt el a mai Nike cipők prototípusa
3 hozzászólás
Én még sose tettem gépbe a futócipőimet, de ismerek olyanokat, akik igen :o)
Tisztításra szánható idő hiányában viszont már többször csináltam olyat, hogy hagytam a sarat rászáradni a cipőre, és másnap kefével leszedtem róla.
ezekkel szerintem még pécsiildikó intelekltuális mosópor szemcséi sem tudnak mit kezdeni...
én néha (nem túl sűrűn) beteszem gyors programra, becsomagolva egy vászontáskába por és mindenféle vegyi anyagot mellőzve.
a vízzel történő telítődés esetét azért hagyom figyelmen kívül, mert nem találtam a futócipő-felhasználói könyvben olyat, hogy esőben ne fussunk, mert az károsan befolyásolja a cipő csillapítását....
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Sajnos az a véleményem, hogy ez a hosszadalmas tisztítási rituálé sokunknak nem kivitelezhető. Ha elmegyek futni, az minimum fél óra tiszta futás, ehhez még hozzászámolva az öltözködést, bemelegítést, zuhanyzást a legjobb esetben is egy órás program. Emellé szerintem egy ilyen gondos tisztítás rutinszerűen egyszerűen túl sokáig tart.
Egyébként több helyen olvastam, hogy egy 30 fokos gyors program (centrifuga nélkül) a tapasztalatok szerint nem árt annyira a cipőnek, mint ahogy attól a gyártók óva intenek minket. Nehéz szívvel ugyan, de én is kimosom néha, ha pl. tiszta sár a cipő.