Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Már 54 177 961 km-t sportoltatok

Sérülések és kezelésük

Létrehozta: Odemas  |  2007-01-22 22:37:06-kor

Csak mert ilyen téma még nincs. Na meg azért, mert október óta küszködök a csonthártyagyulladással.

Minstrel 2011-10-10 18:20:23 | 633
Minstrel képe

A versenyen a vége felé néha eléggé vacakolt, olyakor belesétáltam. Utána csak fáradt volt, lenyújtottam egy kicsit; ma reggel éreztem, hogy fájós, de nem is igazán a vádlim, hanem inkább lentebb, a sípcsontom melletti izom (biztos van valami neve is, amit nem tudok :) ). A héten majd valahogy megállom, nem futok, kap egy kis pihenést.



Előzmény: Bozót (632)  
Bozót 2011-10-10 09:12:03 | 632
Bozót képe

És milyen volt a versenyen? Utána? Most?



Előzmény: Minstrel (631)  
Minstrel 2011-10-10 07:42:01 | 631
Minstrel képe

Köszönöm mindkettőtöknek. Vasárnap "muszáj" volt futnom, most majd pihentetem egy darabig.

 
torolt_10194 2011-10-09 10:55:09 | 630

-- Moderálva--

monique 2011-10-08 17:28:55 | 629
monique képe

ne guggolj le. meg egyáltalán semmit ne tegyél, amitől fájni kezd. keresd meg azokat a helyzeteket, amiktől jobban érzi magát (igen ez jó általános lett, ez lehet bármi kencétől a másfajta mozgásig). és vasárnap nem "kéne" futnod, csak ha legalább már a gyógyulás útjára lépett a lábad.



Előzmény: Minstrel (627)  
Bozót 2011-10-08 11:53:18 | 628
Bozót képe

Erre így neketen keresztül szerintem felelőtlenség bármit is ajánlani. A vádli alsó része jelenthet akár Achilles-jellegű problémát is, azzal meg óvatosan babrálunk...ha "csak" izomtúlterhelés akkor melegítőkrémes kencézés vagy fürdő után finom nyújtás , masszírozás, mozgatás talán javít a helyzeten.



Előzmény: Minstrel (627)  
Minstrel 2011-10-07 12:10:30 | 627
Minstrel képe

Sziasztok. Segítségeteket szeretném kérni. Mi a csudát csináljak a lábammal, ha a vádlim alsó része annyira be van állva, hogy fáj leguggolni, viszont vasárnap futnom kéne?

 
Gubiklacko 2011-10-05 21:48:31 | 626
Gubiklacko képe

Hali!

Voltam ortopéd orvosnál, mivel a korábban írt vizesedést dagadás váltotta fel. Az orvos szerint hamar terheltem az éppen gyógyuló félben lévő térdemet. Most pihentetem, ahogy kell... Már szerencsére látszik is a hatása.

Azzal viszont, hogy csökkent a duzzanat, a térdkalácsom felett egy csomót tudok kitapintani a combfeszítőm inas részében. Lehet, hogy lesz még egy köröm majd az orvosnál sajnos...

A nyujtáshoz: Az eddigi egyetlen sérülésemet nyujtás során szereztem. A bal achilesem azóta is érzékeny. Akkor sokat kerestem, hogy miért is kell nyújtani. Azóta sem tudom, viszont már nem teszem.



Előzmény: RunKa (619)  
azazello 2011-10-04 09:31:15 | 625
azazello képe

@Bozót - köszi a tippet, de biztosan nem ér. Van olyan máshol, megismerem. :)

@Gaben88 - a szokásos orvostanács, hogy hátakkor nem fusson... nagyon konstruktív. Ha nem is megnyugtatásul, de annyit még hozzátennék, hogy nekem elég hosszú ideje óta (talán tavasszal vettem észre?) ott van. De az is igaz, hogy kisebb-nagyobb lendulettel évek óta futok. Majd számolj be, hogy mi történik vele. Mindenesetre a nyújtást ne felejtsük el. 

 
Gaben88 2011-10-03 19:49:51 | 624
Gaben88 képe

De meg most is ott van sot reggel felkeles utan is.

 

azazello:

 

Reggel voltam orvosnal, mert nagyon megijedtem, azt valaszolta, hogy szerinte az in megfeszul es az nyomja ki az izmot.

Viszont eddig nem volt ott, akkor mitol kerulhetett oda azt sajna nem tudom.

Mivel nem kiesri semmilyen fajdalom a jelenseget igy nem tud vele mit kezdeni, mondta meg, h probaljak ki mas sportolast(uszas bico), es kicsit kevesebbett fussak.

 

Pentekig nem is megyek futni es visszaveszek a tavbol.



Előzmény: Bozót (623)  
Bozót 2011-10-03 15:53:49 | 623
Bozót képe

Ha puha, ruganyos, akkor talán az ér is lehet...Ahol az izom felett fut gyakran irreálisan (annak tűnően) kidomborodik az izom bizonyos terhelése esetén...



Előzmény: azazello (622)  
azazello 2011-10-03 10:47:39 | 622
azazello képe

"

A nyujtas soran eszrevettem, h amikor a labfejem elulso reszet terhelem, akkor a labszaraomon a bokacsont felett(kivul) kb. 10 cm-rel egy nagy(kb. 1cm sugaru es 0,5cm magas) csomo dudorodik ki, ettol nagyon megijedtem, mindket labamon tapasztalatam, talan a jobb oldalt valamivel kisebb(a bal fajt futas kozben).

Mostanra mar kisebb lett, a jobboldali alig latszik. Tipp, hogy mi lehet ez?"

Ilyen nekem is van, csak a bal labamon. Nem okoz semmilyen tunetet, nem hatraltat. Talan vmi izom csomosodasa? De en is orulnek neki, ha valaki tudna, hogy mi ez, es hogy aggodjunk-e miatta. Koszi!

 
Gaben88 2011-10-01 19:43:00 | 621
Gaben88 képe

Sziasztok, ma voltam futni es 2 kili(10p) utan a bal bokamban kis fajdalom kelett kezett, majd bizsergest ereztem es felkili mulva mar a terdemig hatolt az erzes, 14p utan elkedztem gyalogni, bizva benne hogy elmulik, 2 perc gyaloglas majd 4p nyujtas utan ujra kedztem futni, 1,5kili mulva ez egesz elorol kezdotott, meg 2 mert futattotam es inkabb abba hagytam az edzest.

A nyujtas soran eszrevettem, h amikor a labfejem elulso reszet terhelem, akkor a labszaraomon a bokacsont felett(kivul) kb. 10 cm-rel egy nagy(kb. 1cm sugaru es 0,5cm magas) csomo dudorodik ki, ettol nagyon megijedtem, mindket labamon tapasztalatam, talan a jobb oldalt valamivel kisebb(a bal fajt futas kozben).

Mostanra mar kisebb lett, a jobboldali alig latszik. Tipp, hogy mi lehet ez?

 
monique 2011-09-28 02:24:30 | 620
monique képe

mennyivel lejjebb van mint ITB? mennyire oldalt v hátul?



Előzmény: krix (615)  
RunKa 2011-09-27 11:45:05 | 619
RunKa képe

Lehet, hogy tényleg csak víz, úgy legyen, de láthatná egy orvos, talánleszívná, ami benne van...



Előzmény: Gubiklacko (617)  
Bozót 2011-09-26 23:15:56 | 618
Bozót képe

RICE (pihentetés, jég, kompresszió, felpolcolás)   Bizonyára nem gyógyult meg még teljesen és így reagál a terhelésre. Finoman terheld, ha teheted ne ülj sokat és ne lógasd.....



Előzmény: Gubiklacko (617)  
Gubiklacko 2011-09-26 20:21:22 | 617
Gubiklacko képe

Sziasztok!

Sürgős segítségre van szükségem. Sikerült egy embereset perecelnem motorral, és beütöttem a jobb térdemet. Mindezt már két hete. Azóta a térdem már a teljes mozgástartományára képes, fájdalmat nem produkál. Azonban tegnap bevizesedett. Duzzadt, a térkalácsom fölött, a bőr alatt szinte lötyög a víz.

Mihez kezdjek vele? Mitől múlik el? Hasonlót tapasztalt már valaki - a neten nem találtam segítséget.

A maratonról sajnos le kellett mondanom, de a siófoki félmaratont nem szeretném kihagyni...

 
tazvagyok 2011-09-24 16:28:19 | 616
tazvagyok képe

Az LBT-nél kapható TRIactive RUN talpbetéttel kapcsolatban van valakinek tapasztalata? 

 
krix 2011-09-23 01:33:29 | 615
krix képe

Sziasztok!

Korábban már írtam, sajnos továbbra is ugyanabban a lekvárban ülök :( Szeretném, ha ajánlanátok szakembereket, akiknek ez a területük, mert ez nem fog megoldódani könnyen :(

Már már kezdtem volna elfelejtenim hogy, hol és hogyan fájt, de most felrissült az élmény, hasonlít a korábban linkelt IT szallagra, csak talán lejebb jelentkezik. Inkább a lábszári szallag. Bár abban sem vagyok biztos, hogy szallagfájdalom, de ne mtűnik mélynek. Nem csapódáskor érzem, hanem amikor emelem, és hajlítom vissza.

Ezúttal nem hajtottam szét magam. szept9 - 2.4km; szept14 - 2km; szept15 - 3.5km; szept21 - 2km; szept 22 - 3km. Ez a legutolsó hajtósabb volt, 1500 után kezdte, de mire a végére értem határozottan éreztem. Mihelyst pihentem kicsit, teljesen elmúlt, de tudom, hogy nem tudnék lefutni 1-2km-t, hogy ne kötnék ki ugyan ott.

Szóval nemtudom mit kezdjek, kihez érdemes menni, fura módon 240km kerékpározás 28-as átlaggal nem okoz gondot, meg a kerékpár sehogy sem.

 
Bozót 2011-09-20 09:30:35 | 614
Bozót képe

Remélem valami bíztatót mondanak. A kényszerpihenőnél rosszabb dolgok is vannak, szerintem számíts rá, hogy pár hét pihi a minimum!



Előzmény: szaboaron86 (613)  
szaboaron86 2011-09-20 08:54:38 | 613
szaboaron86 képe

Igen pénteken megyek is a háziorvoshoz,gondolom ő meg ad beutalót ortopédiára...

Izgulok is rendesen,nehogy kényszerpihenőre küldjenek...:(



Előzmény: Bozót (612)  
Bozót 2011-09-19 23:48:04 | 612
Bozót képe

Én ilyen jellegű panasszal nem játszanék, orvos tud neked pontosat mondani pár manuális teszt és esetleg egy UH után. 



Előzmény: szaboaron86 (611)  
szaboaron86 2011-09-19 21:17:48 | 611
szaboaron86 képe

A térdfájdalmam még kb. májusba kezdődött az első kb 10kilis futásomnál...hazafele sántikálás,másnap bicegés,2 napra rá semmi fájdalom. A fájdalom az tompa jellegő volt mintha "pajszerral" feszítenék le a térdkalácsot... De valahogy utánna nem jött elő egészen július közepéig,onnantól a keményebb edzések után ismét elő jött a probléma de rendre elmúltak 1nap pihenővel... augusztusra ez már majdnem minden edzés után előjött,de nem nagyom pihentettem mert hát ugye itt a szept 4. a várva várt félmaraton. Félmaraton után szinte egyből jelentkezett a dolog 2napig nagyon fájt,a járás is nehézkes volt,aztán a 3.nap egy laza átmozgató futást tatottam ami jót is tett de a fájdalom intenzitása gyengült, de megmaradt... azóta az edzéseket visszavedtem intenzitásra meg távolságra is de a probléma megmaradt... Csak mozgatás hatására jelentkezik a fájdalom,mostanába a tompa fájdalom néha átmegy szúróba.Ez a térdkalács felső részén érezhető és onnantól és enyhén a belső oldal felé sugárzik.

Valakinek van ilyesmi tapasztalata hogy ez milyen nemű térdpanasz lehet?

Előre is köszönöm!

 
tazvagyok 2011-09-13 16:53:29 | 610
tazvagyok képe

Köszönöm, nagyon hasznos cikk. Meg fogom próbálni, de a biztonság kedvéért kértem már időpontot ortopéd szakorvostól is, esetleg készíttetek egy egyedi talpbetétet is.



Előzmény: RunKa (609)  
RunKa 2011-09-13 12:59:04 | 609
RunKa képe

csak úgy találtam ... erősítésre.

a teljes cikk, bár értem, hogy nem achillesszel küzdesz...

 

 

Az ok és a megoldás

Az eljárás kidolgozói a futás biomechanikáját elemezve, az Achilles-ín és a lábizmok a futómozgásban játszott szerepét figyelembe véve jöttek rá az Achilles-fájdalom kialakulásának egyik legfőbb okára és a megoldásra. Köztudott dolog, hogy a futásnál nem az elrugaszkodás veszi a legjobban igénybe az izmokat és az ízületeket. Abban segít a másik láb és a kar lendítő ereje is. Terhelés szempontjából nehezebb a repülési szakasz utáni talajfogás és az ezt követő, a futás sebességétől függő támaszfázis, ahol a lábszár izmai fékező, úgynevezett excentrikus (vagyis a test középpontjához képest távolodó) munkát végeznek. A futás sebességének növekedésével csökken a támaszfázis ideje, vagyis egyre inkább a talp elülső részén futunk és a sarok szinte már nem is ér le a talajra. Azért, hogy a lendületesebb futásnál a sarok ne csapódjon a talajra, a "vádli" egyik izma, a musculus soleus, vagyis a gázló-izom felelős. Kimutatták, hogy elsősorban ennek az izomnak a gyengesége felelős az Achilles-ínt érő túlzott terhelésnek. A feladat tehát adott: megfelelő módszerrel meg kell erősíteni a kérdéses izmot.

A módszer:

Az excentrikus jellegű izomtevékenységet, csakis megfelelő, tehát szintén excentrikus gyakorlattal lehet fejleszteni. A feladat tehát, hogy a test középponttól távolodó mozgással kell a gázló-izom erősítését végezni.

A következő gyakorlatot végezzük: 1. Álljunk mezítláb egy lépcső vagy egy stabil minimum 20 cm magas emelvény szélére úgy hogy a lépcső pereme a talppárnák középső részével érintkezzen.

2. Emelkedjünk "lábujjhegyre", vagyis emeljük a sarkainkat olyan magasra, amilyen magasra csak tudjuk. FIGYELEM!: AZ EMELÉST CSAK AZ EGÉSZSÉGES LÁB IZMAIVAL + KAR SEGÍTSÉGÉVEL VÉGEZZÜK! A sérült láb erőkifejtés nélkül, passzívan kerüljön a kívánt pozícióba. A térd nyújtott helyzetben van. (1-2. kép)

3. Helyezzük a testsúlyt a sérült lábra, és lassan engedjük a sarkunkat a lépcső szintje alá, amilyen mélyre csak tudjuk. (3. kép)

4. Ismét helyezzük át a testsúlyt a másik lábra és emelkedjünk kiinduló helyzetbe. Végezzünk 3 x 15 ismétlést, naponta 2 alkalommal. (4. kép)

5. A gyakorlatok befejezése után végezzünk alapos nyújtást. (streching)

1. kép1. kép 3. kép3. kép

2. kép2. kép 4. kép4. kép

Saját tapasztalatok:

Az első héten nagyon komoly izomlázzal küzdöttem a vádlim alsó részén az Achilles-ín felett. Ez később teljesen elmúlt. A harmadik héttől kezdve kézisúlyzóval, majd szabályozható ellenállású konditermi vádligéppel növeltem óvatosan a terhelést. A "hagyományos" reggeli achilles-fájdalmam már egy hét gyakorlás után enyhült, 3 hét múlva teljesen megszűnt. Egy hónap után már enyhén hajlított térddel is elvégeztem a sorozatot, így még tudtam fokozni a mélyebben fekvő izomrostok terhelését. Preventív jelleggel az egészséges lábat is elkezdtem ezen a módon erősíteni. A lábam már hosszú, gyorsabb futás (pl. Philips Félmaraton) után sem fájt, de heti egyszer elvégzem az erősítést a mai napig is.

Utóirat:

Természetesen minden eset egyedi, az Achilles fájdalomnak esetleg más okai is lehetnek. Az erősítő program esetleges megkezdése előtt konzultáljunk (lehetőleg sportsérülésekhez is értő) orthopéd szakorvossal!

Dr. Zakariás Géza, Spuri magazin

 

 
tazvagyok 2011-09-13 11:37:00 | 608
tazvagyok képe

Bocsi, a videó beágyazás nem sikerült. Nike futóblog bemelegítés: http://www.youtube.com/watch?v=1MF1ojA0j_0 



Előzmény: tazvagyok (607)  
tazvagyok 2011-09-13 11:35:26 | 607
tazvagyok képe

Sziasztok!

Kezdő futóként (4-5 hónapos futó múlt) szeretném a segítségeteket kérni.

Futó múltam: Először az 5 km-es edzéstervet teljesítettem 6 hét alatt, majd fokozatosan növelve a távolságot (hetente +500 méter), most 8km-t szoktam edzeni hetente 3-szor (6:00/km-es időkkel). 10km-ig szeretnék eljutni, hogy tavasszal készülhessek a fél maratonra.

Probléma: Tegnap esti futásom előtt ugyanúgy bemelegítettem mint eddig bármikor, ez alapján: 

 

2 km-nél azonban elkezdett zsibbadni és görcsölni a gázló izmom. Utánanéztem: 

Iszonyúan bedurrant, alig tudtam hazasétálni. Milyen krémet/kenőcsöt ajánlottok ennek a kezelésére? 4-5 hónapos futómúltam alatt még soha nem éreztem ilyet, nagyon megijedtem. A bemelegítést tényleg rendesen elvégeztem. 

 
krix 2011-09-04 12:59:10 | 606
krix képe

Köszönöm a hozzászólásokat! A vizes teszt amúgy teljesen jónak tűnik .

Olvasgattam mostanában sokmindent, többek közt ezt is:
https://edzesonline.hu/cikk/2098/kulso_terdfajdalom_avagy_iliotibialis_szalag_dorzsolodes_itbfs
Gyanítom, hogy ez volt a problémám. Kezdek rájönni, hogy ezt magamnak kell kitapasztalni, hogy nekem mi lesz a jó, hogy a kényelmes, hogy fáj és hogy nem. Úgyhogy elsőre kipróbálok egy stabil cipőt, és fokozatos leszek.

 
RunKa 2011-09-02 20:39:14 | 605
RunKa képe

Nincs korrekciós betétem, bár biztosan kellene, amim van az egy futó talpbetét, ami nem lábra szabott, hanem itt-ott kemény ill puha részekből illesztett, futás mechanizmusához taktikázva.  De gondolom ismered. Ez detto, ahogy írod, eredeti talpbetét ki, a futó meg be. De most mellőzöm.



Előzmény: Bozót (603)  
kkoos 2011-09-02 17:44:35 | 604
kkoos képe

Nekem is ezt mondta a sport orvos. Azt tette hozzá hogy még egy darabig eltart míg átrendeződnek a csontok a lábfejemben az egyedi betét hatására, hordjam el a mostani stabil cipőket és újat már csak neutrálisat vegyek.



Előzmény: Bozót (603)  
Bozót 2011-09-02 15:17:03 | 603
Bozót képe

Én mostanság olyat hallottam, és jogosnak találom az érvelést, hogy a különféle deformitások KEZELÉSÉRE olyan betét kell ami próbálja a helyes helyzetbe kényszeríteni a lábat, ezt hordjuk napközben, utcai cipőbe, de sportoláskor az a cél, hogy VÉDJÜK az izületeket és egyebeket, levegyük az irreális terhelést, ehhez egészen más betét való, nem korrekciós. Van benne logika.

Mindemellett több ismerős esküszik a nagyon neutrális (akár verseny) cipőre az egyedi betéttel (ilyenkor az eredeti talpbetét is kuka)



Előzmény: RunKa (602)  
RunKa 2011-09-02 10:46:07 | 602
RunKa képe

Húú, ez jó dilemma. Nekem TriActive betétem van futáshoz, elvileg (mert vizes teszt normális) bokasülly,xláb,harántsülly, bef.dölő boka, minden és pont ezen dilemmázom, hogy ha csúcs a cipőm, akkor nem teszem bele. Nálam most a támasztékos cipő játszik, mondjuk mindig is ez volt,  most pár napja nem teszem bele a betétet, mert minek ? , egyenlőre nincs gond, de nem is futok mindennap 18-at. Sőt tök ritkán.

Sztem csak túlerőltetés nálad. Talán túl korán emeltél távot. A rekortánt nem mindenki bírja, a jó cipő plusz a rekortán sztem sok egyszerre. Puding :( Sokat segíthet egy darabig viselt igazán jó térvédő, ami leveszi a terhet a térdedről, nálam ez vált be egy térd túlerőltetés után. Már rég nem használom :) Ha teheted fuss terepen, mindenképpe jobb, mint az aszfalt.

Elvileg sztem a neutrális plusz saját futóbetét a jobb, ha sokat futsz. Ha nem, elég a jó cipő, hisz egész nap betétben vagy.

Azért ez engem elgondolkoztat és nem tom a választ, hogy nem baj-e az egész napos betét, aztán meg futok egy csomót a nélkül. Másképp terherlés....



Előzmény: krix (600)  
oroby 2011-09-01 20:16:44 | 601
oroby képe

Én Saucony Omni 8-at használok...lapos a lábboltozatom, proponáló a lábállás emiatt kellett stabil cipő, ami megtámasztja a lábat kívülről. Nagyon jó és kényelmes, már az első alkalommal sem törte a lábam. 4 hónap alatt belevertem majd 900km-t de semmi gond nincs vele. Szerintem próbálj fel több cipőt is...de úgy kezd el, hogy csinálj egy vizes talp tesztet, hogy egyáltalán azt tudd, hogy milyen a talpad. Ez az alap szerintem. 



Előzmény: krix (600)  
krix 2011-09-01 14:30:27 | 600
krix képe

Sziasztok!

Elsősorban olyanok véleményére vagyok kíváncsi, aki hasonló cipőben járt (illetve futott:) mint én, de minden véleményt szívesen meghallgatok. Első sorban kerékpároztam, mellette azért alapozásnak futogattam és úsztam is, most tavasszal több éves kihagyás után újra nekilendültem, mostmár a maraton táv abszolvávása lett volna a cél, de rendesen befájdult a térdem mire 18km-es távot edzettem :( Főleg  bal. Valószínűleg soha sem derül ki, hogy mi a volt a fő ok, a hirtelen terhelés, a már túlhasznált futócipő (nike compete m), lúdtalp, bokasüllyedés, befelé dőlő bokatartás, rekortán. Több mint két hónapja pihentetem a futás, most szabadultam a sportkórházból, volt röntgen, szerencsére csak túlerőltettem az ízületemet. Szóval gyulladáscsökkentő, porcerősítő, 3 hét pihi, és óvatosan lehet kezdeni futogatni. Van talpbetét csak utcai viselethez. Doki szerint ha nagyon jó futócipőt veszek, akkor oda nem kell sporttalpbetét. Tehát most nagy a dilemma, neutrális cipő + betét, vagy stabil cipő betét nélkül. Eddig a Saucony Omni 8-at, vagy Asics Gel 1160-at néztem meg, ha betét nélküli futáshoz, egyelőre max félmaraton táv lenne a cél. Na, hát köszönöm, hogy végigolvastad a kisregényemet, ha van ötleted, hogy mi lehet a számomra legjobb megoldás, ne tartsd magadban :) Köszönöm!

 
pirgelman 2011-08-18 22:32:03 | 599
pirgelman képe

a chi running c. könyv szerintem is sokat segít a futóstílus javításában. nekem pár hónap alatt teljesen megszűnt a térd + csípőfájásom, ami a könyv olvasása előtti 7-8 évben gyakorlatilag végigkísért kisebb-nagyobb intenzitással. a chi dolgokat meg lehet ignorálni, ha valakinek nem kenyere :)



Előzmény: monique (598)  
monique 2011-08-17 23:23:28 | 598
monique képe

egyszer volt egy kísérlet, amiben az jött ki, hogy a neutrális lábra jó volt a stabil cipő (nem motion control!!), és a picit túlpronálóra (nem durván) meg a neutrális. én ezt is érdekesnek találtam :) ezek a kategóriák nem feltétlen írnak le jól mindent. a saját megfigyeléseknek, tapasztalatnak kell hinni.

 

nekem amúgy még nem okozott gondot ez a cipő, de egyszer volt motion control-os, és az igen. 100km után ment a fiókba :( (lehet el kéne adnom most már :) )

 

amúgy, vettem egy könyvet chi runningról, elég hülyén magyarázza, hogy miért épp az a jó futóstílus, de ha az "elmélete" felett szemet hunyunk, elég érdekes dolgokat meg lehet tudni a futóstílusról :) és hogy mitől fájhat a láb stb..

 

ja, amúgy nincs deformálva a lábam, csak simán a bal jobban pronál mint a jobb lábam (figyeld meg nem határoztam meg h mi a pronálás szükséges mértéke, mert nem tudom), és otthon mezítláb v zokniban járok és nincs gond, de ez nem 10km-es táv. :) az utcai cipőben se teszek meg 10km-t :)

 

a lényeg a lényeg... megtalálni az okot és örülök h neked sikerült és tanulságos a sztorid! én csak le akartam írni az enyémet (ami szerencsére nem vpolt hosszú sztori)



Előzmény: Virago (593)  
Virago 2011-08-17 20:47:55 | 597
Virago képe

Ez a tévesztés csak a sebészeten lényeges, itt kevésbé.:-)



Előzmény: Troll (596)  
Troll 2011-08-17 15:52:12 | 596
Troll képe

Köszönöm, megjegyzem s lehet kipróbálom.

S úgy tűnik eléggé megzuhantam a futáshiány miatt - összekevertem a lábaim, azaz a jobb lábam fáj és nem a bal. A többi stimmel...



Előzmény: RunKa (595)  
RunKa 2011-08-17 15:01:04 | 595
RunKa képe

pont ilyenem nem volt, csak sima görcsökkel szoktam küzdeni, de sztem a leghatásosabb kezelés a Perskindol, megelőzésre és kezelésre is, abból is folyékony, fluid változat. A gél nem sokat ér.



Előzmény: Troll (594)  
Troll 2011-08-17 14:04:22 | 594
Troll képe

Sziasztok!

Gondoltam felvetem a problémám, hátha valakinek már volt hasonló és ellátna némi tanáccsal.

Szóval: szokásommal ellentétben elfelejtettem a bemelegítés szerű nyújtást a gyékényesi bányató partján... imígyen a bringa 15km-nél begörcsölt a bal vádlim. A futás aztán nem is ment rendesen, a lecsökkent tempó miatt megfájdult a térdem, ezért sokat gyalogoltam.

Nos a vádlim azóta is fáj. Futni nem tudok, bringán ellenben nem érzem (v cs nem zavar...).

A fájdalom pontos helye az izom tetejénél volt, szinte a térdhajlatban, ahol az inak kilépnek a combcsont felé. Jelenleg elrugaszkodó mozdulatnál egyből érzem, h vmi nem stimmel, a vádlim teteje-közepe és inkább a bal oldala, ami fáj.

Ötlet? Már kinéztem a Budapest maratont...

Bárminemű segítséget előre is köszönök, troll

 
Virago 2011-08-17 07:38:12 | 593
Virago képe

Mindig van ellenpélda. Lehet, hogy az enyém az. Mindenesetre adott az ember és vele a lába. Lehet, hogy pronál. Az ízület és a szalagok ehhez képest szintén adottak. Így nőtt meg az egyed. Ha mezítláb jár, nincs támasz. Ha neutrális cipőt veszel, nincs támasz. MInden "utcai" cipő neutrális.  Azt mondják, mondták, azért jó a támaszos cipő, mert hosszú futásoknál tartja a lábat és az kevésbe fárad. Ez akár lehet igaz is, de a másik oldalról meg belekényszerít hosszú távon egy olyan lábtartásba ami ellenkezik a saját anatómiáddal. Nem terhel ott, ahol természetesen terhelsz, és jobban terhel ott, ahol addig (és a futások között a hétköznapokban) nem terhelsz. Most persze csak a hétköznapi pronálásról beszélek és nem arról, amikor valaki lába sajnos annyira deformált, hogy kényszerűségből valamilyen ortopéd cipő kell neki.

Nekem ez volt az utolsó lehetőség. Hiszen cca. másfél évet futottam Omni 6 és Omni 8-ban. ÉS közben megettem egy szatyor Cataflammot, Algoflexet, és magamra kentem mindent, amit ilyen bajokra lehet kapni.  Ennek az árából már két pár cipőt vehettem volna.

Az itt kérdezők is hónapok, éve óta küzdenek a fájdalommal. Járnak orvostól talpbetétesig és vissza. A lábuk ugyan úgy fáj, semmitől nem tud elmúlni a fájdalom, illetve futáskor mindjárt előjön. Megoldás: vagy nem kell futni (nem alternatíva), vagy máshol kell keresni az okot.

Egy utolsó gondolat. A cca. másfél év belső támaszos cipő után a talpbetétes megállapította (mezítlábas ráállós számítógépes vizsgálat), hogy kifelé dől a lábam. A cipő ezek szerint ennyi idő alatt annyira megváltoztatta a 38 év alatt kialakult tartásomat, hogy pronáló lábból supinálót csinált.

 
monique 2011-08-17 00:36:51 | 592
monique képe

bocs, a sztori vége lemaradt.. azóta is boldogan futok a stabil asics cipőben:)



Előzmény: monique (590)  
monique 2011-08-17 00:34:42 | 591
monique képe

ja és szerintem(saját megfigyelés, nem tudományos): síkon jobb lábam nem pronál nagyon, a bal az jobban (úgy tűnik legalábbis)

lejtőn mindkettő u.annyira pronál :) (amennyire eddig figyeltem, az alapján látom úgy..)



Előzmény: monique (590)  
monique 2011-08-17 00:33:41 | 590
monique képe

asics footscan: mindkét lábam neutrálisnak vette.

2 hónappal később nyúlcipőbolt: asics cipőt akartam venni, mondtam akkor már megpróbálok egy neutrálisat, csaj nézte lábam (nem footscannal, csak ránézésre), utána rábeszéltek a stabilra.

gombot tessék rávarrni, nekem még nem sikerült.

amúgy eddig még minden cipőm stabil volt



Előzmény: Virago (589)  
Virago 2011-08-16 17:33:34 | 589
Virago képe

Én a Spurinál voltam, amikor tavasszal kint voltak az ...hát kénytelen vagyok leírni, de nem reklámnak szánom...Adidas-tól. Ha jól tudom, akkor az Árkádban lévő boltjukban van egy ilyen készülék. Mintha láttam volna, amikor az ajándék zoknit átvettem a Vivicittá után. Hívd fel őket, nehogy potyára menj.

Viszont pár napja az Asics volt kint egy ilyen mérőeszközzel a Spurinál. A You Tube-on találtam erről a vizsgálatról egy filmet és az is elég komolynak tűnt. Számítógépes 3D-s mérés, utána padon futás, közben filmre vették a lábat és utána elemezték, stb. Talán őket is érdemes lenne felhívni.

Remélem tudtam segíteni!



Előzmény: Kopi Zoli (588)  
Kopi Zoli 2011-08-16 17:16:16 | 588
Kopi Zoli képe

Abban tudsz esetleg segíteni, hogy ez a footscan vizsgálat hol végeztethető el?

Köszi



Előzmény: Virago (581)  
petrus 2011-08-16 11:52:25 | 587
petrus képe

Tegnapig pihentettem a lábamat, nem voltam futni, csak erősítő gyakorlatokat csináltam és napi 3x kentem ezzel a krémmel, aztán tegnap egy laza 2,5 km-t futottam(több mint 3 hét kihagyás után nem mertem többet)előtte utána közvetlenül krém és lekopogom most nem fáj. egy ponton erős nyomásra picit érzékeny, de ez már akkor is haladás:)

a krém egyébként 118ml kb 3700 ft összetétele:62% Aloe Vera Gél, eukaliptusz olaj, szezámolaj, jojoba olaj, sárgabarackmag olaj, allantoin, A, C, E vitamin, olein sav, propilén-glikol, glicerin-sztearát.



Előzmény: Bicky (576)  
Virago 2011-08-15 18:28:41 | 586
Virago képe

Az arthritis eleve gyulladásos (rheumatikus) állapotot jelent. Nem keverendő össze az arthrosis-sal, ami ízületi kopás. Mindkettő fáj, de nem ugyan az a betegség, állapot. Más az ok, és más kezelés szükséges.

Szerintem fel kellene keresni az orvost.

 
zilaci 2011-08-15 16:43:08 | 585
zilaci képe

Ákos,

a Te életkorodban még kicsi az esélye annak, hogy valóban a gyenge izület, esetleg kopásos, arthritises probléma miatt fáj a térded.
Valószínűbb valamilyen gyulladásos betegség, íngyulladás, bursitis kialakulása. Lehet akár helytelen mozgásterhelés, fertőzés, vagy a szervezetedben lévő valamilyen góc (mondjuk pl. egy beteg fog..) miatt is.

A kiváltó ok megszüntetése mellett gyógytornával, a szalagok erősítésével, gyulladáscsökkentővel (mondjuk ibuprofen), hőterápiával (mondjuk hideg-meleg víz váltogatása a sérült izületen) gyógyítható.

Jobbulást. :)



Előzmény: b_akos (583)  
Bozót 2011-08-15 14:53:32 | 584
Bozót képe

Minden attól függ, hogy valójában mi a baj. Hiába szedsz porcerősítőt ha más okozza a fájdalmat. Szerintem menj vissza a dokihoz, ha lelkiismeretes, elvégez pár manuális tesztet és esetleg ultrahangot vagy hasonlót rendel.



Előzmény: b_akos (583)