Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!
Jozsef fórum hozzászólásai
Hacsak ennyi az igény, akkor egy okostelefon a legolcsóbb megoldás. Androidra (IPhone-ra ) dögivel vannak jobbnál-jobb ingyenes futó appok.
Előzmény: bkaje (1089)
A futással kapcsolatos leghülyébb kérdések, avagy amit nem mertél még megkérdezni, nehogy " nyeretlen kétévesnek " nézzenek, pedig hát az vagy :) topic
Jozsef 2014-01-13 11:08:25 | 1772Téli bundára azért ne vedd fel :), egyébként a mellkasszőr abszolút nem zavarja a pulzusmérő pántot.
Előzmény: futor (1770)
Lubics Szilvitől is van egy lehetséges megoldás http://magyarnarancs.hu/sport/tudom-hogy-mit-muvelek-magammal-83437
Előzmény: Bozót (1630)
Ez az ún. kinesio tape. Hogy jó-e valamire, arról megoszlanak a vélemények.
Előzmény: Carbonara (1465)
A rendszeres futásnak van egy nagyon hasznos "mellékhatása": azt ehetsz, amit akarsz. :)
Általánosságban, érdemes betartani az egészséges táplálkozás szabályait, A "-módszer" és '-táplálkozás" végződő táplalkozási elnevezéséket egy sportolónak érdemes elkerülni a kiegyensúlyozatlanságuk miatt.
Futás szempontjából egy kritikus szempont azért van: ne menjen tőle a hasad...
Előzmény: Őz (1439)
Azért hogyha beleveszed a Bp-ről lejutás költségeit is a mai üzemanyagárak mellett, akkor egy bp-inek mégiscsak a BSI verseny a legolcsóbb :)
De ízlések és pofonok különbözőek.
Még egy szempont az első maraton kiválasztásához: a maraton -különesen az első- fizikailag, mentálisan és érzelmileg is igen nagy megterhelés. Nagyon sokat számít, ha útközben, a célban az ember barátaivak, szeretteivel találkozhat.
Előzmény: Czeglédi Ferenc (1411)
Amíg eljutsz a maratonig (ha most kezded felkészülést) elhasználsz két pár futócipőt, gondolom valamennyi felszerelést is vásárolsz, kipróbálsz izóitalt, géleket, elindulsz pár versenyen stb. Ez alsó hangon is kb. 60eFt, de ha téli futócuccot is veszel, akkor inkább 80-90eFt, míg elérsz a startvonalig. Ebből a szempontból a nevezési díjak különbsége már nem olyam jelentős. Mivel az első maraton csak egyszer van az ember életében, inkább azt mérlegeld, hogy milyen a verseny szervezése, hangulata, frissítés stb., nagyobb tömegben szeretsz-e futni, vagy inkább a családiasabb versenyek jönnek be, mennyire bírod az esetleges meleget stb. Ezek alapján dátum és helyszín és természetesen anyagi lehetőségeidet összhangba hozva válaszd ki a célversenyt.
A futás alapvetően olcsó sport, ha más sporttal hasonlítjuk össze, de távol van az ingyenestől...
Előzmény: TG (1409)
Ez az alapár. Ha indultál már BSI versenyen valaha 8000-15000Ft, vagy ha meg lesz idén az 5 BSI verseny vagy 75km BSI versenyen, akkor a törzsfutó ár 6450-12050. Érdemes hamar nevezni, akkor olcsóbb. Egyébként a BSI ár nem számít drágának, ha a külföldi maratonokkal összehasonlítjuk pl. Bécs 57 eurotól indul, de Kassa is 30-50 euro.
Előzmény: TG (1406)
Először sípcsontomban égető érzés jelzi a cipő végét, ha nem cserélem le két héten belül, akkor a forgómba is érzem.
Előzmény: tomikaga (1385)
mjocit annyival egészíteném ki, hogyha meg van a megfelelő méret, akkor arra is figyelj, hogy honnan rendeled meg. Pl. Ha Nagy-Britanniából, akkor ott más a számozás, mint az USÁban.
Egyébként már sokan rendeltek a http://www.sportsdirect.com/default.aspx és a http://www.sportsshoes.com/
Érdemes folyamatosan nézni az akciókat.
Előzmény: kiss.alexandra1027 (1310)
SPAR Maraton, 30km, ekiden, staféta, minimaraton és maratonka topic
Jozsef 2013-07-18 15:46:32 | 367Futás ne vegyél ki, szerintem, heti négy futás azért kell a maratonhoz, inkább a távot és/vagy intenzitást csökkentsd le egy kicsit.
Előzmény: labanczjoe (366)
1. Semmi különöset, legfeljebb multivitamin, magneB6
2. Igen, mivel érzékény a gyomrom, ehhez is hozzá kell szoktatni. Erre a legjobb a hosszú edzés. Másrészt ugyanúgy be kell gyakorolni a frissítési stratégiát is.
3. Pihenés. A maratoni felkészülés egyik része csak az edzés, a másik - legalább ilyen fontos része- a pihenés. Neked kell rájönni, hogy a szervezetednek mennyi pihenésre van szüksége, az általános edzéstervek ebben nem jók. Úszás (egyébként a hideg víz) jót szokott tenni a fáradt lábnak, a térd felesleges terhelése miatt inkább a gyors-, hátúszást szokták javasolni mell helyett.
4. Igen.
Előzmény: labanczjoe (364)
Nem tudom ismered-e a MARCO kalkulátort? Szóval, ha ezzel a stratégiával 30-32km-ig kibírod 4percesben még a laktátküszöb alatt, akkor jó frissítéssel a maradék 10-12kmt simán behúzod.
Előzmény: nedus (478)
Én is voltam olipapánál. Egyrészt a LT-nek nem egy konrét pulzusértéket, hanem egy viszonylag szűk pulzustartományt ad meg.
A stressz meg adrenalin miatt ne aggódj, mert hamar elmúlik, amint tudod, hogy pontosan mi történik veled, úgyis megnyugszol.
Félmaratont simán lehet LT feletti átlaggal futni, attól függ milyen stratégiával futod, pl. ha időben lineárisan nő a pulzus. A táv első felében alatta maradsz, az utolsó 10 km-en meg úgyis mindegy :) Sőt több maratonom, köztük a legjobb is, átlagpulzusa ebbe a zónába esett, igaz ott 30-32km után jött el az "úgyis mindegy" kategória.
Találtam egy cikket: http://circ.ahajournals.org/content/122/2/130.full.pdf+html
A harmadik oldalon van egy grafikon HRmax=206-0,88*kor elemzéséhez nők esetén. A lényeg, hogy itt látszódik az alsó és felső konfidencia intervallum határa 95% konfidencia szinten. Pongyolán ez azt jelenti, hogy egy adot életkor mellett a HRmax a nők 95%-ra e két érték kőzé esik. Ezt megfordítva, azt is, hogy annak a valószínűsége pl. egy 35 éves nő a HRmax-ja 200-nál nagyobb, kisebb mint 2,5 %! (100%-95% alulra-felülre oszlik)
Előzmény: monique (182)
Pár napja Knight írtam:
Régebben ki volt írva honlapra, hová kell elfaxolni.
Most ilyet találtam a honlapon:
"To complete your registration and pick-up your race number, you will have to provide a medical certificate at Running Expo."
Tehát, ebben az évben valószínűleg már nem kell előre beküldeni, hanem az expon kell bemutatni. Egyébként régebben a rajtlistában is benne volt, hogy rendben van-e az orvosi igazolás, most azt sem találom. Ebből is arra következtetek, hogy idén nem kell előre küldeni.
Előzmény: Riedl Judit (17)
Mi párommal kétszer itt szálltunk meg a maraton idején: http://www.ibis.com/gb/hotel-3086-ibis-budget-paris-porte-de-vincennes-ex-etap-hotel/index.shtml
Nem egy ötcsillagos hotel, kicsik a szobák, de modern az épület, rendkívül tiszták a szobák és max. 3 ember mehet be egy szobába és ami fontos: megfizethető. Rendes, biztonságos környék (ami Párizsban nem elhanyagolható szempont), az M1 vonalán (ezen van a rajt és a cél is, és sok-sok nevezetesség). Egy sarokra van tőle egy Decathlon is :)
Utazás: mi repülővel mentünk (utoljára easyjet), most már nem olcsó, mondjuk decemberben még emberi áron lehetett volna hozzájutni. Szerintem, most a legolcsóbb dolog keresni egy autóst egy hozzá betársulni.
Előzmény: Knight (14)
Érdemes előre időben elfaxolni a megadott faxszámra. Amikor feldolgozzák, rajtlistában is megjelenik, hogy megvan az orvosi igazolásod.
Lehet vinni is, de akkor a rajtszámfelvétel előtt először egy külön sorba kell beállni, ahol ezt ellenőrzik, és csak utána tudsz menni a rajtszámért.
Előzmény: Riedl Judit (12)
A Paris Marathon Facebook oldalán találtam egy postot: 2012 szeptember 15-én indul a nevezés (ez szombatra esik, így talán nem lesz akkora oldalterhelés az első napon)
Londoni nevezést, én sajnos lekéstem, a sors furcsasága, hogy épp a futás miatt. Otthon még megnéztem, hogy elindult a nevezés, gondoltam, kimegyek futni, utána benevezek, majd mire hazaértem már le is zárták. :(
A téli felkészüléssel sincsen semmi gond, csak annyi, hogy jóval tapasztalat kell hozzá. Margitszigeten futok télen is-nyáron is, pár dolgot összedtem
Nyári felkészülés hátrányok:
- meleg van, sópótlás/ izo frissítés már 15 km felett már szükséges
Téli felkészülélés hátrányai:
- le vannak zárva a kutak, vizet vinni kell, hosszúfutásnál simán belefagy a kulacsban és/vagy annyira lehül, hogy öt percen belüli hasmars garantált
- A hétvége kivételével mindig sötétben kell futni (baromira figyelni kell hová lép az ember)
- Elég jó technikai cuccaim vannak, de 2-2,5 órás futás után már nem tudja elvezetni az izzadságot. Egy 30km futás végére teljesen átfagyok. (Gore Tex cuccom azért még nincsen)
- Csúszik a talaj, gyors futásokat teljesen kiesnek (de erre egy maratonfutónak nincs is szüksége ;) )
- Hideg van, pontosabban egy jó meleg szobából kell elindulni...
- Hideg napsütéses napon a sziget budai oldalán szétfagysz a metsző szélben, a pesti oldalán meg leizzadsz, és ez így megy egymás után.
- Egy-két hét leállás után jó eséllyel beköszön a megfázás (ellenben ha ősz-telet folyamatosan végigfutod, akkor elkerül a betegség)
- Olvadó hó bemegy cipőbe, ha meg lefagy, akkor csúszik, a legrosszabb, amikor erre ráesik egy vékony hóréteg
Előzmény: SirBrian (3)
Pontosan nem tudom mire gondolsz, kétszer voltam, úgyhogy pár dolog először eszembe jut:
1. A legolcsóbb nevezési díj a nevezés megnyitása napján elfogy, tehát érdemes beírni a naptárba, és reggel mindjárt rámozdulni. A nevezéskor beírhatod, hogy milyen időd tervezel, az rajtszámodon színek jelzik, hogy milyen zónából kell indulnod.
2. Az nevezés églegesítéséhez orvosi igazolást is kérnek, a honlapról letölthető. Nem kell sportorvoshoz menni, ismerős orvos, háziorvos is bőven elég, ha kitölti, és lényeg: legyen rajta pecsét :). Decemberben, januárban elég visszafaxolni.
3. Ez nem Párizs-specifikus, hanem inkább a tavaszi maratonok problémája. Ha még nem futottál maratont, vagy télen keveset futsz, akkor gondold át, hogy készen állsz-e a téli felkészülésre. Bizony sokszor -10 - -15C-ban, hóban, fagyban kell a hosszúfutásokat végrehajtani. Ehhez elszántság, megfelelő ruházat (ami komoly beruházás, igaz, sok évre jó lesz) és alkalmas futóterep is szükséges.
4. Párizs a világ egyik legcsodálatosabb városa. Jó előre döntsd el és időelvárásban, tempóválasztásban vedd figyelembe, hogy Párizsba várost nézni mész és mellesleg maratont futni, vagy életed legjobbját akarod megfutni. Mindkettőre alkalmas a Párizs maraton, de a kettő együtt nem megy. Ha várost nézél, annyit kell gyalogolni, órakat sorban állni a nevezetességeknél, hogy bizony rendesen elfárad benne az ember.
5. Ha repülővel akarsz menni, az április menetrend december elején fog kijönni, fapadosok közül az Easyjet CDG-ra, Ryanair meg Beauvais-ra repül (onnan még idő és költség bejutni Párizsba), de érdemes figyelni a "rendes" cégek akcióit is, az Air France sokszor akciózik.
6. Szállásra sok lehetőség van, személyesen nekünk az Etap bőven megfelelt. Ezeket is érdemes Interneten jó előre elintézni (december vége, január eleje)
7. Az első párizsi maratonomról a beszámoló. A rajtmechanizmuson kicsit változtattak, sokkal jobban elnyúltják az indulást, hogy a első pár frissítőállomásra ne egyben érkezzen meg a nagy tömeg.
8. A Reggeli Futásra is érdemes elmenni :)
Előzmény: SirBrian (1)
Nyár elején Darnyinál, Komjádiban jártam végig két turnust.
Hasznos volt, alapvetően a technikára mennek rá. Előtte is tudtam úszni a szó hétköznapi értelmében, de a szabályos technikától igen távol voltam és sajnos még mindig vagyok is.
Sok technikai gyakorlatot végeztünk: siklás, lábtempó, levelgővétel, gyors-, hát-stílus.
Annyiban nagy segítség volt ezen az úton, hogy külső szakértő szem mindjárt elmondta a hibákat és hogy hogyan kellene kijavítani. Egy kis változtatás a vízfekvésen, fejtartáson csodákat tud művelni.
Azonban felnőttként szabályos technikát pl. gyorsúszás "magas könyök" teljesen elérni, szinte lehetetlen. Egyszerűen a vállizületek nem annyira lazák, mint gyerekkorban. De lányoknak valamivel könnyebben megy.
Én mindenképpen javaslom, hogy egy turnust próbálj ki. A Darnyi Úszóiskolát pedig kifejezettem ajánlom, nem csak én voltam, mindkét gyerekem is ott tanult/tanul úszni. Ha mélyvízben tudsz úszni, akkor a félhaladó csoportba kérd magad.
Előzmény: anna2210 (461)