Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!
fairyfly fórum hozzászólásai
Lejtőn gyorsabb vagy. Természetesen.
Előzmény: mnorberto (39)
Ember legyen a talpán, aki ebből megmondja az igazi problémát...
Előfordulhat attól is, természetesen. A tünetek alapján ez valamiféle csonthártya irritáció, kezdődő gyulladás lehet. Érdemes lenne ortopéd sebészt felkeresni, vagy beméretni a talajfogásodat, kiszűrni az esetleges deformitációkat, így speciális talpbetéttel, vagy cipővel meg lehetne előzni ezt a fájdalmat.
Addig pedig jegelni lehetne - minden futás után, megelőzésképpen.
Ha megvan a megoldás, beírhatnád, hadd tanuljunk.
Előzmény: adam182 (59)
Tudod, azért nem kapsz választ a kérdésedre, mert ez az a téma, amiről még az öreg, sokat tapasztalt edzők is félnek beszélni. :)
A formaidőzítést nem csupán a fizikai állapot optimalizálására értjük, hanem minden olyan tevékenység ide sorolható, ami a célversenyen elérni kívánt teljesítményt a lehető legmagasabb szintre hozza. Táplálkozás, edzéselmélet, pszichológia, taktika - hogy csak néhány érintett szakterületet említsek...
Ráadásul csak abban az esetben lehet jól megtervezni és kivitelezni, ha tökéletesen ismered a saját szervezetedet. MINDENKINEK másra van szüksége...
Néhány általános közhely-javaslatot tudok megosztani Veled - futás-specifikusan:
- A terhelés mennyiségét csökkenteni kell, az intenzitás maradjon magas.
- Hosszútávú, ultraversenyekre érdemes, KELL pihenni, rövidebb távú versenyekre - adottságtól függően! - olykor hasznosabb terhelésből rajthoz állni.
- Érdemes a tervezett tempót beállítani, el kell hitetni a sportolóval, hogy tud majd a tervezett iramban futni.
- A mentális állapot legalább olyan fontos, mint a fizikai!
- A formaidőzítéssel csak a már meglévő, begyakorolt tudást tudod maximális mértékben előhívni, kihasználni - de nem tudsz varázsolni, irreális terveket megvalósítani.
Ha van konkrét kérdésed, talán több segítséget is tudok adni - és kapsz még biztosan, másoktól is.
(Esetleg érdemes élsportolók edzésterveit böngészni, sok apró fortélyt elleshetsz így a versenyek előtti utolsó napokból.)
A hegyi-, terepfutó versenyekhez szükséges mozgáskoordinációt, terepmozgást, rutint, esetenként bátorságot (pl. hihetetlen sokat lehet veszíteni egy bátortalan, rutintalan leereszkedéssel egy meredekebb lejtőn - amihez látszólag pedig nem kell különösebb erőnlét sem...), szóval ezeket igazán gyakorolni csak ilyen terepeken lehet, síkon nem.
Az országúti versenyek esetében könnyebb a dolog, a megfelelő izomcsoportok erősítésével pótolható a dolog. Súlyzós kondicionáló edzések, lépcsőzések, guggolások, vádlierősítés... És persze megfelelő edzettségi állapot elérése, ami síkon is lehetséges.
Alapgyakorlat a lépcsőzés, bármilyen emeletes ház megteszi. Egy lábas szökdelések, fel és lefelé is, lendületes felfutások, leereszkedések...
Kicsit monotonabb, de kitűnően lehet közben ismerkedni a lakókkal. :)
A vádlid ezer ok miatt fájhat.
Jól gondolod, okozhatja a hideg, a bemelegítés, a megfelelő nyújtás hiánya - ezt ilyenkor télen, ugye, könnyen elhagyjuk, nem állunk neki a hidegben, futás után gimnasztikázni... Pedig az izmaink egyébként is merevebbek ilyenkor az általános hőmérséklet miatt.
Vagy okozhatják a megváltozott terepviszonyok, a havas, csúszósabb utak - apróbb, koordináló izommozgásokat végez ilyenkor a lábad a talajfogásnál, ami észrevétlenül megrángatja a vádlidat.
A bemelegítő, kimondottan vérbőséget okozó krémek használata jó ötlet.
És minden alkalmat megragadni, hogy az izmokat nyújtani lehessen, futás után otthon, a fürdőkádban, vagy a tv előtt, vagy akár a postán sorbanállás közben...
Előzmény: qxbeta (44)