Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Már 55 415 014 km-t sportoltatok

Maffetone

Létrehozta: Rozsda  |  2008-09-23 11:01:47-kor

Sziasztok!

Mostanában sok jó dolgot hallottam-olvastam a Maffetone módszerről (rosszat is, de azt kevesebbet). Annyit eddig is tudtam, hogy az edzettségi állapotomhoz képest túl gyorsan próbálok futni, szóval gondoltam, kipróbálom egy időre a Maffetone-t, úgyis rám fér a zsírégetés :)). Bár csak a tegnapi volt az első ilyen futásom úgyhogy tapasztalat szinte zéró. Kérdések:

1. Mekkora táv / idő ajánlott  az egyes M futásokhoz? A tempóm az ökölszabály szerinti 132-142 pulzustartományban egyelőre ijesztően lassú volt, 7:45 körüli. Ez aztán folyamatosan romlott, 6-7 km felett úgy 8:15-ig egy jó 8 perces átlagot adva. Ez még az én amúgy is lassú 6 perc körüli sík 10km-s "jól érzem magam" tempómhoz képest is poroszkálásnak tűnik, ilyen lassan órákig képes lennék csoszogni. 

2. Akik Maffetone-oztok, belefér-e Nektek mondjuk hetente egy kicsit gyorsabb edzés, amikor ügyeltek kínosan a pulzusra?

3. Egyáltalán, mik a tapasztalataitok / véleményetek erről a módszerről?

Köszi szépen

 

Sipi 2009-10-20 11:42:23 | 24
Sipi képe

Szinte napra pontosan 1 éve kezdtem a Maffetone módszer szerinti edzést. Nagyrészt egész évben így futok ,persze a rövidebb távú versenyeken ,triatlonon ,stb. gyorsabban , de résztávos ,gyorsító edzést 1 év alatt nem végeztem.

Összeségében nagyon pozitív a tapasztalatomSmile ,mind a pulzus-szám csökkenésével,mind az edzések jóleső,könnyed tartalmával kapcsolatban ,olyan hosszabb távú versenyeken ,és teljesítménytúrákon is elmertem indulni ,ami régebben szóba sem került !  ( pl. Hegyek Királya ,Beax Maxi.......)

Viszont lassan ,de folyamatosan lassulok , de ez a "tünet" várható volt ........:(( Sebaj ,majd 1-2 hetet télen rászánok résztávozásra ,vagy némi pálya- edzésre ! ?

Mindenkinek bátran ajánlom !  ( de nagy alázat ,és kitartás kell hozzá.....)

 
mnorberto 2009-02-03 17:25:36 | 23
mnorberto képe
A kemény és fáradtságos munka meghozza gyümölcsét. A lustaság azonnal.Smile  
buszosbill 2008-10-18 17:23:57 | 22
buszosbill képe

Én ezt a módszert használom.

 Mark Allen: Az okos edzés titka

A powerhiker lapon találjátok (www.powerhiker.freeweb.hu)

 

 

 
Pierre 2008-10-17 20:02:16 | 21
Pierre képe

Akár javasolják, akár nem, szerintem fontos a futósebesség karbantartása. De ehhez nem is kell AK felett futni... (Edzésen különben sem szoktam, örülök ha versenyen sikerül...)

Én a lassúkat 150-en futottam (és fogom futni), a Maffetone-zónám - ha jól gondolom a szabályt - 148-158 lenne. Anaerob küszöböm 180 feletti, a kettő közötti rész elég széles... Alapozáskor (sérülés utáni rehab időszak miatt) óvatos voltam, és nem igazán futottam gyorsabbakat, be is lassultam tőle rendesen.

 
Sipi 2008-10-17 10:15:08 | 20
Sipi képe

Majd Kistarcsán a crosson(20 km ) novemberben, kellemes egyenletes tempóban az utolsó sorból indulva kipróbálom !

Azért a rövid utcai versenyeken nem valószínű.....



Előzmény: pirgelman (19)  
pirgelman 2008-10-17 07:28:45 | 19
pirgelman képe
Szerintem kipróbálhatod a laza futást egy versenyen is. Egészen új élmény. Tényleg.

Előzmény: Sipi (18)  
Sipi 2008-10-16 22:45:18 | 18
Sipi képe

Mindenesetre sok türelem kell hozzá , és nagy alázat a futás iránt , egyenlőre van , de pár hónap után mi lesz , azt még nem tudom ! ? A hétvégi versenyek is kimaradnak , mert a kettőt nem lehet összeegyeztetni , ez már keményebb dió  , legfeljebb könnyű tempóban , de úgy meg minek versenyezni....? !

Meglátjuk......

 
azazello 2008-10-16 12:15:57 | 17
azazello képe
Én is tervezem az aerob alapozást idén. Egyvalamit szeretnék hozzáfűzni az elhangzottakhoz: a powerhikeres cikkek szerint Maffetone-edzéses időszak alatt erősen ellenjavallott (tehát tilos) anaerob edzést végezni, mert összezavarod vele a szervezetedet, ha egyik reggel olyan ingert adsz neki, hogy alacsony pluzus mellett dolgozzon jobban, másnap meg gyorsat futsz, vagy úszol, vagy gyúrsz. Tudom, ezzel még nehezebbé válik az önkontroll, de be lehet látni, hogy vagy így, vagy sehogy nem érdemes csinálni. Majd februárban beszámolok róla, hogy nekem mennyire sikerült. :)  
Amatőr 2008-10-02 19:14:10 | 16
Amatőr képe
Alapvetően hasznos és okos dolog a Maffetone módszer! Akik kezdőként alapot akarnak egy "építkezéshez", figyelembe veszik a szervezet fokozatos hozzászoktatását, azoknak is tökéletes, sőt, szinte egyedüli út. De a már úgymond haladóbb hobbifutók alapozását is hasonló elvek vezetik, mint ez a metódus.
Karakterfüggő is a dolog: kell hozzá türelem, megfontoltság, hosszú távú szemlélet.  
PeterGilmore 2008-10-02 16:32:07 | 15
PeterGilmore képe

Én is "kocafutóból" hobbifutóvá alakulok lassan ezzel a módszerrel. Lépkedem a lépcsőfokokat pulzusmérő, futócipő, futózokni lassan egész futó látvány leszek:).

Augusztus (kb 2 éve futkosok) elejéig olyanokat futottam hogy 6*650m kör itt a kis falunkban egy alig forgalmas útvonalon. A legjobb időm a 6 körösön 19 percen belüli volt, akkoriban az volt a lényeg hogy egy kicsit mindig fussak jobb időt. Nemrégiben aztán elkezdtem utánaolvasgatni és rábukkantam erre az edzésmódszerre. Mivel igazából egészségmegőrzés, kikapcsolódás a cél nekem nagyon bejött, igaz elég humoros battyogásnak tűnt elsőre a 143 max pulzusos zóna. Jelenleg 6,5 perc környéki km-eket futok kb egy hónapja kezdtem és tavaszig mindenféleképpen maradok ennél. Kimondottan kellemes tempó jókat bambulok közben, igaz kicsit elgaloppíroztam magam ami a távot illeti mert a szokásos majdnem 4 km után 11-t futottam párszor, igaz ebben a kényelmes tempóban. Mindenféle ízületi és izomfájdalmakkal hálálta meg a  szervezetem a túlzott lelkesedést :)

Most az arany középúton próbálkozom 7km-t futok heti 2-3 szor, de jobb volna legalább minden másnap. Dolgozom rajt, remélem a lábaim is "támogatnak"..Mázsán túlról indult kollégáknak üdvözletem küldöm ;) ismerem az érzést. Lassan lehet Maffetone klub.

 
Rozsda 2008-10-02 11:28:45 | 14
Rozsda képe
:))) Szuper, ez nem lesz nehéz. Mármint nálam gyorsabb társat találni :)

Előzmény: pen (13)  
pen 2008-10-02 11:19:29 | 13
pen képe
Max pulzus méréséhez tényleg jó egy rövidebb, gyors verseny, de egy jól meghajtott résztávos edzés, rövid pihenőkkel is eljuttathat a max közelébe, csak ezt egyedül elég erősen végignyomni nagyon nehéz. Szerezz hozzá egy nálad gyorsabb társat, aki végighúz a résztávokon, és nem hagy belassulni, akkor sem, ha már... szóval nem és kész :o)

Előzmény: Rozsda (12)  
Rozsda 2008-10-01 15:44:45 | 12
Rozsda képe
Hát ez az. Néha kicsit erősebb edzésen is, pláne a vége felé, ahogy fogy a víz belőlem, megvan a 176. Úgyhogy ez a max mérés mintha nem is lett volna.  
pirgelman 2008-10-01 15:11:22 | 11
pirgelman képe

Amikor mindenféle leírás meg módszer szerint akartam max pulzust mérni, akkor nekem is gyanúsan alacsony értékek jöttek ki, pedig azt hiszem, rendesen bemelegítettem. Aztán egyszer futottam egy 5km-es versenyt teljes erőből, nagyjából jó erőbeosztással, ott az utolsó pár száz méteren a korábbi szerencsétlenkedéseknél tízzel többet vert a szívem.

 



Előzmény: Rozsda (9)  
torolt_2389 2008-10-01 14:20:21 | 10
torolt_2389 képe
Köszönöm, átrágom rajta magam! 

Előzmény: pen (8)  
Rozsda 2008-10-01 13:51:22 | 9
Rozsda képe

Hát, nem is tudom. Még nem mondtam le teljesen a dologról, de valahogy 8-10 ütéssel magasabb pulzus esne jól leginkább. Tudom, nincs türelmem hozzá. Igaz, hogy alapból lassú vagyok, de azért több, mint 1,5 óra egy 12-13km-es futásért nekem még nagyon sok. Már attól felmegy a pulzusom, hogy állandóan becsipog az óra. Lehet, hogy egyelőre futok néha érzésre is, 75% MHR körül, közben fogyok még, amennyit kell.

Igen, nálunk vannak emelkedők, ki sem lehet őket kerülni, ott persze reménytelennek tűnik 142 környékén tartani a pulzust. Belesétálni egyenlőre nem vagyok hajlandó :(

Kicsit az is zavar, hogy még egy nyamvadt max pulzus tesztet se tudok rendesen megcsinálni, bár azt valószínűleg a gyenge bemelegítés számlájára lehet írni. 220-as képlet szerint MHR=182, Maff pulzus 132-142, a mérés meg 176.

 
pen 2008-09-30 20:47:53 | 8
pen képe

Ha angolul is el tudod olvasni, akkor itt elérhető a Maffetone által a témában írt cikk:
http://philmaffetone.com/files/Want_Speed_Slow_Down_2007.pdf

Itt pedig egy vele készült egész friss interjú:
http://philmaffetone.com/drphilsinterviews.cfm



Előzmény: torolt_2389 (7)  
torolt_2389 2008-09-30 19:17:46 | 7
torolt_2389 képe

Sziasztok!

 

Érdekesnek és stílusban hozzámillönek tartottam ezt az edzésformát, úgyhogy ma kipróbáltam. Hát, semmi drasztikus sebességcsökkenés! Lehet, hogy én eddig is Maffetone módszere szerint futottam? :)

Eddigi futásaim alatt is -mikor volt pulzusmérőm- próbáltam az általa "ajánlott" határok köztfutni.  Ez egy 152-153-as pulzusszám volt. Most 148 alatt kell tartanom magam. 

Tudtok valami elérhetőséget a témával kapcsolatban? A hiker.fw-t néztem, de jobban örülnék kicsit részletesebb ismertetésnek.

 a könyvet nem akarom megvenni, mielőtt valaki ezt ajánlaná! :) 

 

 

 
bbetyar 2008-09-27 20:54:45 | 6
bbetyar képe

1. Mekkora táv / idő ajánlott  az egyes M futásokhoz? A tempóm az ökölszabály szerinti 132-142 pulzustartományban egyelőre ijesztően lassú volt, 7:45 körüli. Ez aztán folyamatosan romlott, 6-7 km felett úgy 8:15-ig egy jó 8 perces átlagot adva. Ez még az én amúgy is lassú 6 perc körüli sík 10km-s "jól érzem magam" tempómhoz képest is poroszkálásnak tűnik, ilyen lassan órákig képes lennék csoszogni. 

Szvsz menj annyit egy héten 3x amennyi jól esik, annyit amennyit úgy érzed simán tudnál mégegyszer mondjuk ha ez 10kili akkor tizet, a hétvégén vagyamikor jobban ráérsz akkor menj 15-öt és mindenképp egy nap pihenő a hosszú után.

 2. Akik Maffetone-oztok, belefér-e Nektek mondjuk hetente egy kicsit gyorsabb edzés, amikor ügyeltek kínosan a pulzusra?

 Ha nagyon akarsz magasabb pulzusban dolgozni én az emelkedőt javaslom, nekem az nagyon bejött (nem amikor csináltam, hanem az eredménye:)))

pl: Nike félmaraton a környékemen majd mindenki sétált az Árpád-hídra felfelé (nem mintha az emelkedőnek számítana, de lejtőnek biztos nem) ott megelőztem vagy 100 harcost (jó volt) majd ugyanez a margithídra fel 100 méteren és a Nyugati felüljáron is) Mindig arra gondoltam ha az Udvarházig felmentél akkor itt ZÚZNI kell :)

3. Egyáltalán, mik a tapasztalataitok / véleményetek erről a módszerről?

Nekem nagyon bevált, rendszeresen futom a teszt futásokat, fejlődök. Ha lesz időm beteszem a diagramot a kf pulzusokban elért eredményekről.

 
bbetyar 2008-09-27 20:41:57 | 5
bbetyar képe

Nekem tökéletesen bevált a radír formámmal! :)

tavaly december elsején kocogtam először 513 méter és négy kézláb haza. :)

Február óta szinte csak ez szerint készülök. Azóta megvolt a Nike félmaraton a hőségben 7:00 perces kilométerekkel 152-es átlagpulzussal. Az Ablon futáson 2500 méter 12:28 ez egyéni rekord 4:59-es kilométerek (tudom, hogy ez nulla, de magamnak csak én vagyok az ellenfél)

 Kezdő mivoltom ellenére csak javasolni tudom, nekem bevált. Most egy nyolchetes félmaratonra (Balaton félmaratonra) felkészítő edzéstervet végzek, de utána hónapokra ismét ez a módszer következik. Gyakorlott futó partnereim a közös futásokon csodálkoznak a sokszor a tempóhoz képest alacsony pulzusomon.

43 éves 172cm 85 kg (112kg-ról indultam lefelé)

 
oleandro 2008-09-24 14:19:10 | 4
oleandro képe
Ehhez kell az akaraterő! 3 hónapig....huh. Nekem 1 hétig se sikerülne szerintem.

Előzmény: felician (1)  
felician 2008-09-24 12:46:34 | 3
felician képe

Nahát ezekre az ambíciókra, illetve azok hiányára kíváncsi leszek fél-egy év múlva...:)) Ahogy Fanyűvő mondaná: "Akit egyszer megcsap a vonat füstje..."

A 2m-es magasság meg semmit nem számít. Bizonyos Kalotai Levente is akörül van, s most hétvégén Spartathlont fog futni, nem először, és nem is lassan.



Előzmény: Rozsda (2)  
Rozsda 2008-09-24 08:07:38 | 2
Rozsda képe

Én is amolyan alapozásnak szánnám a dolgot, hogy tavasszal lazábban menjen heti 40-50k, kicsit jobb temopóban. Nincsenek különös verseny- vagy tempóambícióim, úgyhogy az edző talán túlzás. Soha nem voltam és nem is leszek igazi futó, már csak a 2m-es magasságom miatt sem. Csak az endorfin + kondíció miatt csinálom. Szeretek futni-kocogni, inkább, mint a szobában punnyadni, bármennyire is nem nekem való :)

Köszi a tippet, ma este is kimegyek egy alacsony pulzusú körre, igyekszem majd betartani és nem kapkodni :)

 



Előzmény: felician (1)  
felician 2008-09-23 22:51:12 | 1
felician képe

Én ezt télen csináltam három hónapig, mondjuk fogalmam sem volt, hogy ezt Maffetone-nak hívják. Viszont előtte több helyen olvastam, hogy ha yorsan akarok futni, akkor fussak lassan. Alapozás, ilyenek. Három hónapot ajánlottak, hát annyit csináltam (meg lehet nézni 2007 november, december, 2008 január, szinte mind bőven-bőven 6 percesen kívül). Aztán februárban elkezdtem a "normális" edzéseket, meg aztán jöttek a versenyek is. A vége az lett, hogy áprilisban a debreceni maratonon majd' egy órával jobbat futottam, mint az októberi pestin.

Úgyhogy szerintem ne törődj az idővel (én sem tettem), csak a pulzust figyeld. Aztán egy-két hónappal az első verseny előtt jöhet a többi (tempó, iramjáték, miazmás).

Depersze egy edző a legjobb (nekem is kéne, nem tud valaki Szegeden?)