Pulzus

141
0
149

Ébredés kora reggeli órán, majd gyors időjárás ellenőrzés, amúgy népiesen: Kinéztem az ablakon, és megállapítottam, hogy hideg, felhős, és szeles az idő. Bátorságom és elszántságom ezzel el is párolgott, és komoly késztetést éreztem arra, hogy visszabújjak a puha, meleg ágyba és inkább túrázzak a verseny helyett! Na de kísérőmet nem ilyen fából faragták…hát hamar lelket öntött belém és némileg ismét motivált lettem! Az elsők között érkeztünk meg a verseny színhelyére, így még sikerült jó helyen leparkolni. Gyors nevezés, majd körülnéztünk kicsit, ill. pontosítottuk a verseny lefolyásával kapcsolatos ismereteinket. Bringaolajozás, verseny cuccok végső összeállítása, majd depózás. Ezt követően szokásos verseny előtti rutin és egy kis nézelődés… Úszás: A víz 20,9 C (határozottan hidegnek ígérkezett), így a „búvárruha” engedélyezetté vált, ami persze nekem nem volt… Legalább nem kellett azon tipródnom, hogy felvegyem-e vagy se. Bejelentkezés után, toporogva a Balaton parton, néha bele-bele gázoltam a vízbe, ami egész kellemes meglepetés volt, mert jóval hidegebbre számítottam. Némi vacogás közepette, az egyre jobban felszaporodó versenyző között, várva a rajtot, ami már csak pár perc kérdése volt csupán, azon tűnődtem, hogy itt a várva-várt „nagy pillanat” és mégis egész nyugodt vagyok. De miért is lennék izgatott? Itt állok életem legjobb formájában, megtettem mindent ami tőlem tellett, magam mellett tudhattom segítőmet és sok-sok kedves barátom és futótársam távoli drukkolását! Mi más kellhet még?! Hát hajrá, előre! – gondoltam. Sípszó! Start! Futás bele a vízbe, és amíg csak lehetett gázoltam is bele rendesen! Körülöttem már szinte mindenki úszott, de én még mindig lábon haladtam. Mivel nem maradtam le az előttem úszóktól, hát „futottam” amíg csak lehetett. (Az úszás úgy sem erős oldalam, és bőven gyakorolhatom is még – gondoltam.) Négy bója volt kihelyezve, azokat megkerülve kellett két kört úszni: körönként 900m, közben kb. 100m-t futni. Kimászva a vízből egy chipkapun haladtunk át, így az időink abszolút precízen rögzítésre került, és élőben követhető is volt az interneten. (Csúcs ez a technika!) Ahogy elkezdtem úszni – mellben – sokáig nem tudtam vízbe tenni a fejem, mert annyira hideg volt, hogy rögtön levegőért akartam kapkodni. (Ennyit a kellemes meglepetésről…) Útban az első bójához, körülöttem szinte mindenki gyorsban úszott, de egész jól tartottam az iramot. (Ez biztos csak belülről tűnt így…) Csak néha landolt rajtam egy-egy gyorsúszó tempó…, és csak egy tockost kaptam. Az első bójánál rendesen nagy tülekedésbe sikerült beleúsznom, így begyűjtöttem néhány rúgást, meg könyöklést és csak arra figyeltem, hogy mihamarabb kikeveregjek, meg hogy ne nyeljek vizet, mert ott rögtön végem is lett volna! Az 1. és a 2. bója közötti hosszon számomra kellemetlenül szembe fújt a szél, ami hozta a hullámokat, na meg a körülöttem úszók vízpacsáit. Egyszer sikerült is vizet nyelni, ami igen kellemetlen másodperceket okozott, de valahogy csak sikerült kiköhögnöm. A start előtt evett Energia Bár csoki colával és extra koffeinnel – szerintem – pezsgő módjára lépett reakcióba a Balaton vizével, és folyamatosan „büfiztetett”, ami irgalmatlan kellemetlen érzés volt. A 3. és a 4. bója között – oldal, ill. rézsút hátszélben – úszva egész elfogadható volt az érzés és a kapott bíztatás is sokat segített. A 4. bójától már a kikötő öblében, széltől védett, nyugodt vízen úsztunk a kapuig, ahol jött a kedvenc számom, a futás, igaz csak 100m. Igen furcsa érzés volt vízszintesből függőlegesbe váltani, de üdítő is volt egyben. Kicsit éreztem a tricepszemet, de sebaj, a fele az úszásnak már meg volt. Nézve az órát, magamhoz mérten egész jó idővel (00:23:06,40) jött a második kör. Az első bóját egész jól sikerült venni, de a 2. és a 3. közötti szakaszon nagyon megszenvedtem, vagy kétszer sikerült majdnem megfulladnom. Túléltem, de kemény menet volt. Köhögni, büfizni, levegőhöz jutni, vízen maradni és haladni. Eszembe jutott segítőm intő szava: „Nem kapkodni, szépen kivezetett tempókkal, ritmusosan úszni!” Ehhez mérten tempóim rövidek és kapkodóak lettek. Igyekeztem hát kielégíteni oxigén iránti olthatatlan szomjamat, majd reorganizáltam széthullott mozgásomat  és haladtam tovább, a már-már túlélő versennyé előlépett úszáson. Óriási érzés volt kimászni a második kör végén a haragos zöld színű vízből…! (2. kör: 24 perc 37,95 másodperc, összesen: 47 perc 44,35 másodperc) Irány a depó… jöhet a bringa! Bicaj: Az eredeti 90 kilis táv helyett 96-tal lehetett számolni a rendezők szerint, ui. csak így tudták kimérni a pályát. Már akkor sejtettem, hogy lesz az 100 kili is, de semmi gáz, tekertem már 109-t is a felkészülés során...! „Ide hát nekem az oroszlánt!” A hideg víz azért megtette a hatását! Kezeim el voltak gémberedve és kicsit lassan mozogtak, de csak átvedlettem bringássá és indulhattam… A Káli medencében óriási élmény volt versenyt tekerni. Kiérve a pályára 3 kört kellett menni, majd vissza a depóba. Volt hely ahol 15 km/órával, nyeregből kiállva tapostam felfelé, és volt hely ahol 52 km/órával zúgtam lefelé. Közben gyönyörű táj és szuper versenyzők és versenygépek közepette vezetett az út. 03 óra 27 perc 15,60 másodperc alatt sikerült is teljesíteni a végül 102 kilis távot. Közben nagy meglepetés is ért, ui. tesókám és barátnője váratlanul felbukkant a drukkolók között. Óriási érzés volt, egyik kanyarban tesómék, a másikban kedves segítőm bíztatott! Futás: Bringa utáni depózás, vedlés futóvá, és hajrá! Öt kör, „könnyed” 21 kili, és vége! Teljesítve egy nagy lépcső! De még hátra volt 21 kili, egy félmaraton!!! A bringa során nagyon ügyeltem a frissítésre, így mondhatni „alig leharcoltan” indultam neki a távnak! A bringa utáni futás érzése már ismerős volt, csak a hajlítóimban jelentkező, kibontakozó félben lévő izomgörcs ébresztett bennem némi aggodalmat. Ösztönösen elkezdtem dinnyét enni, ill. vizet inni a frissítőknél és egyszer csak eltűnt az érzés. Jó volt, hogy körökre volt osztva a pálya, így könnyebb volt osztani az erőt. 01 óra 50 perc 38,80 másodperc alatt be is fejeztem a távot, úgy, hogy nem „haltam bele” és nem váltam „zombivá”. Két kör még egész jól esett, a harmadik kör még elment, de a negyedik és az ötödik kör már kemény volt. A futást a korosztályomban a 26. helyen kezdtem meg és a végére a 17.-en fejeztem be. Beérve a célba, megkaptam a szép érmet és a befutó pulcsit, és valami fantasztikus érzés áradt szét bennem! „Sikerült a Középtáv! Megvan!” Összes időm 06 óra 10 perc 10,90 másodperc lett (versenytempóban!). A felnőtt 4 férfi korcsoportban a (40 induló közül) 17., összesítettben pedig a 101. lettem (215 férfi indulóból). Összegezve: Sikerült ugyan minden vonatkozásban teljesítenem a magam elé tűzött célt, de a következő lépcsőfokra lépéshez óriási nagyot kell ugranom! Az ehhez szükséges lendületvételhez rá kell pihenjek… Köszönet minden drukkolásért és biztatásért, ja és locsolásért!