A pulzusmérés rejtelmei
Aznap este, hogy megjött az óra, elmentem futni fölszerszámozva. A pityegő pulzusmérő övvel a mellkasomon kicsit úgy éreztem magam, mintha a kardiológia intenzívjéről kaptam volna rövid eltávozást, vagy NASA bevetésre készülnék, de hamar megszoktam. 7-8 kili után nekifogtam, hogy meghatározzam a max. pulzusomat. Hát ez nem bizonyult olyan könnyűnek. Az edzesonline-on leírt módszert követve fel-alá futkorásztam a hídon vagy negyed óráig, de a pulzusom az istennek se akart 172-nél feljebb menni. Pedig az összes számolgatós módszer 180 feletti max. pulzust prognosztizált a számomra. Akkor úgy éreztem, hogy a maximumot hoztam ki magamból, visszanézve persze elképzelhető, hogy még többet ki tudnék hajtani magamból, de abban egész biztos vagyok, hogy ha belegebedek, se fogja elérni a pulzusom a 184-187-et, ami a legtöbb képlet szerint kellene legyen. Mindegy, hagytam a fenébe és hazamentem.
14 hozzászólás
a 70-80% tartomány 132-145 között lenne neked, nem? sztem ez még jól is hangzik az eddigi adataid alapján.
nyilván ez a zóna átlag normál futásra vonatkozik, ha van a tervedben erősebb/gyorsabb futás is, ott magasabb lesz a pulzus. laktátküszöböd nem derül ki ennyi infóból.
ha a 159-en futott 2 órás futások végén nem érzed úgy, h na ezt rögtön meg tudnád ismételni lassulás nélkül, akkor sok a 159.
ja még annyit hogy annál a 172-nél már kb. haldokoltál érzésre? mennyi ideig futottál felfelé amikor mérted a maxod?
Hú, gyerekek, a hozzászólásaitok alapján egyre misztikusabbnak tűnik ez a téma! Most úgy érzem, totál bele vagyok zavarodva! Mi az a laktátküszöb?Oké, annyit tudok, hogy akkor kezd savasodni a szervezet, és az nem jó. De ezt hogy tudom megállapítani? Ez is egyénileg kell kitapasztalni vagy ha megvan a max. pulzus, akkor majd ki lehet számítani? Muhari Gáborba beleolvastam, és elég kínai. Többet kéne tudnom hozzá a biokémiáról annál, mint amennyit most hajlandó most erről a témáról megtanulni.
Monique: 172-nél akkor haldokoltam, de persze utólag visszanézve úgy érzem, hogy talán annyira mégsem. Ja, nem, nem érzem úgy, hogy most az egészet mégegyszer meg tudnám ismételni. 132-145 mellett röhejesen lassú lennék, sztem 8 perc felett.
az nem számít h utólag mit mondasz, mindig könnyebbnek érződik utólag :P
biztos hogy 140-145 körül is 8p-es lenne a tempód? ez irreálisan lassúnak hangzik, de akkor már csak emiatt is megéri kicsit gyakorolni ebben a zónában a futást. nem kell az összes edzésen így futnod nyilván. maratonra készülve ez fontos sztem.
mindenesetre az eddigiek alapján vmi 150 alattit lehet érdemes neked a legtöbb futásodhoz (kemény edzéseket kivéve).
ja és laktátküszöb: van ennek sok definíciója... egy elfogadott definíció szerint az az intenzitás, amin ha félórát futottál, már kezd igen kellemetlen és nehéz lenni, versenyen elvileg 1 órán át bírod. mondjuk nálad a 10km versenytempó pont ilyesmi lehet.
Szóval a laktátküszöb sem olyasmi, amit ki lehet számolni... Szuper. Akkor ennyit az objektivitás növeléséről. Asszem, az lesz, amit a Feri mond: pár hétig csak méricskélek, és hagyom a témát, mert minél többet olvasok utána, annál idegesebb leszek, hogy semmilyen kérdésre nincs egyenes és konkrét válasz. Pedig ezért vettem ÓRÁT, bakker! Ha becslésekre, vagy szubjektív érzésekre akarnék támaszkodni, asztrológussal olvastatom ki a javasolt pulzust vagy varázsvesszőt veszek... :(
Laktátküszöböt nem lehet se pulzus, se érzés, se tempó alapján számolni. Arra terheléses vizsgálat tud pontos adatokat adni folyamatos vérvétellel. Ugyanez igaz a VO2 max-ra is. Saccolni persze lehet.
Max pulzust lehet egyedül mérni egyszerűen. Nem tudom milyen módon futottál, de akár bm. után egy 5km-es fokozó futás (vége max tempó) is alkalmas rá. De ezt hosszabb idő alatt is ki lehet kísérletezni. Versenyek, edzések alatt.
Ha 175 a max és 40 a nyugalmi, akkor nálam a 80% : 175-(175-40)*0.2= 148.
Szerintem ha új a kütyü és a mérés dolog, akkor pár hétig csak fuss vele és utólag nézd meg, hogy milyen tempó milyen átlagot jelent. Mint ahogy a nyugalmi helyzetben a kéz felemelés, de már a légzés is sokat jelent (ha hosszan fújod ki a levegőt, is kis ideig nem veszel újabbat, akkor lehet leginkább lejjebb vinni ;) így egy adott tempónál is jöhet ki nagyobb szórás. Függ időjárástól, ebédtől :) , alvástól, hangulattól..stb. Szóval gyűjtsd az adatokat, tapasztalatokat és sok dolog ki fog alakulni. Szerintem utána elég a különféle zónákat belőni.
azért érdekelne, hol van folyamatos vérvétellel terheléses vizsgálat... időnként vesznek vért, amennyire tudom. a vo2-t valóban folyamatosan tudják mérni ha rádtolnak egy maszkot. :)
amúgy meg a pulzusmérés értelme:
1) megtanulni vele, hogy ne rohanj feleslegesen. (ez fontos, főleg maratonra készülve)
2) ebből következik, hogy optimálisabb edzéstervet készíthetsz így. (ez egy hosszú téma, de a lényege, hogy a keményebb futás után következő könnyű futás(ok) intenzitása fontos, h ne legyen túl magas. meg a kemény futást se jó túl erősen futni, vagy túl lazán futni, stb)
3) fejlődés követése (opcionálisan, ezt lehet pulzusmérő nélkül is, de a pulzusmérővel hihetetlen finomságú analízis készíthető, már ha érdekel - ez nem olyan fontos)
idővel ráérzel hogy melyik zónában milyen érzés futni, de a pulzusmérő akkor is hasznos marad, mert nem átlagos körülmények között (időjárás, túl kevés alvás, extrém stressz, stb) a szubjektív intenzitásérzés ugyan ugyanaz marad ugyanolyan tempó mellett, de a pulzusod bizony túl magas lesz, tehát a valós terhelés magasabb, mint ahogy te éreznéd. (te magad csak akkor jössz rá, amikor már jó ideje futod az edzést a túl magas pulzuson :P )
tehát legfontosabb gyűjsd a tapasztalatokat.
Gábornál a nagyon biokémikus részeket kissé át is lehet ugrani.
Semmi probléma 1 hónap múlva lazán megy majd.
Gabócz ezt a posztot én is írhattam volna azzal a különbséggel, hogy én nem ruháztam be még semmilyen kütyübe. A min.pulzussal én is eljátszogattam, a max. pulzust küzdelmesen próbálom meghatározni, valamikor 2 hónapja nekem is csak 172-173-ra ment fel, aztán egyszer sikerült már 180-at számolni, de ennél feljebb még nem. A külső körülmények biztosan sokat számítanak, én a légzésemet szoktam figyelni, laza tempónál orron keresztül veszem a levegőt, kicsit erősebbnél még tudok csacsogni, hosszú hegynek felfelé már szoktam néha zihálni, de ez is javul egyre minél többet futok felfelé....
Szerintem élvezd a futást és gyűjtsd a km-eket, ez a legfontosabb a maratonodhoz, meg hogy fejben ott legyél végre, te nagyon erős vagy, csak nem bízol magadban ( ezt ismerem,tudod ebben hasonlók vagyunk :)
szép nagy betűk lettek :-))
ezt még én is látom...sőt kisebbíteni kell, ilyen még nem volt :-))
ha alvás közben úgy felpillantasz hogy nem kell a karodat felemelned, lesz az 30 is :-))
Írjál még nagyobb betűkkel, hogy még többet kelljen görgetni. Senki nem vak, a hozzáértők már elmondták a lényeget
2013-11 hó (1 bejegyzés)
2013-10 hó (2 bejegyzés)
2013-09 hó (1 bejegyzés)
2012-12 hó (1 bejegyzés)
2012-05 hó (2 bejegyzés)
2012-04 hó (2 bejegyzés)
2012-03 hó (2 bejegyzés)
2011-10 hó (2 bejegyzés)
Gabi. Ezek nagyon jó kérdések.
Leírom az én tapasztalataimat: én a legmagasabb pulzust amit mértem az 181 volt, a Rotary befutónál, ebből gondolom, hogy a max 185 kornyékén lehet nekem.
Én jellemző módon 140-150 kozott szoktam futni, ez kb 5.10 kornyéki tempót jelent, ez nekem szubjektívan kissé lassúnak tünik, -nekem. Ha 150-160 kozott futok az kb. 4.45 kornyéki tempót jelent, gyorsabban nem szeretek futni, mivel kissé lusta vagyok. Én úgy gondolkoztam, ha 185 korül van a max, akkor a laktátküszobom kb valahol 165 kornyékén lehet, de ez nem mérésen alapszik, csak saját elgondolás hangsúlyozom, tehát én úgy futok, hogy a laktátküszobomet ne lépjem túl edzésen, normál futás esetén pedig az átlagom kb. 20-al alatta marad, ha kicsit gyorsabbat célzok meg akkor is alatta van, és így nem szoktam katasztrofálisan elfáradni.
DE KI SZERETNÉM HANGSÚLYOZNI EZ AZ ÉN MÓDSZEREM, EZ NAGYON EGYÉNI.
Javaslat: Maradj egyenlőre a megfigyelésen, majd ha osszegyült néhány hétnyi adat akkor ki tudod értékelni a számadatokat, addig is gondosan jegyezd le amit mértél:/min, max, átlag/ és fontos, hogy a szubjektív dolgokat is leírd, tehát nagyon fárasztó volt, kellemes, fontos az is, hogy probálgassál tobbféle távon, tobbféle tempót.
Néhány dolog okozhat eltérést: erős fronthatás, erős fáradtság, erős elektromos tér, pl nagyfeszültségű vezeték, mobiltelefon a kozvetlen kozelben, nagyteljesítményű tv-rádió adó a kozelben stb....
Hasznos olvasmány: Muhari Gábor maraton c. tanulmánya amit az interneten megtalálsz, csak írd be a keresőbe, ott sok szó esik a pulzusmérős futásról is.
de ez nagyon egyéni ki szeretném hangsúlyozni.