Több ismerőssel és ismeretlennel beszélve-írva-olvasva szóbakerült mostanság a nyújtás fontossága/jelentősége/jelentéktelensége. Elgondolkoztam rajta, mert sokat olvastam pro és kontra, igen okos és tiszteletreméltó emberkéktől is és feltételezem, hogy valamennyiben mindenkinek igaza van.
Vannak akik azt mondják, a nyújtás nagyon fontos, minden edzés után nyújtsunk. Ezzel leginkább az a gondom, hogy így részletesebb infók nélkül egy tök kezdőnek szerintem veszélyes kijelentés. Nemkevés embert volt szerencsém látni például a Margitszigeten amint elég rémes módokon dinamikus nyújtógyakorlat-szerűségeket végez futás előtt(!) és után. Attól tartok sokan ezekkel a technikákkal többet ártanak, mint használnak az izmaiknak.
Találhatunk olyan tudományos eredményeket is, miszerint a nyújtás nem előzi meg a sérüléseket és nem teszi a futót gyorsabbá (sőt, egy bizonyos határ felett a hajlékonyság fordítottan arányos a gyorsasággal). Ennek sem gondolom, hogy behunyt szemmel hinnünk kellene, ugyanis ha jól emlékszem, nem totál amatőrökkel végezték a vizsgálatokat, márpedig a régebb óta és szervezett keretek között versenysportolók nagy valószínűséggel végeztek már több-kevesebb nyújtást, kaptak gyúrást és talán valamivel nagyobb a izületeik, izmaik mozgástere az edzetlen átlagemberénél. Persze mindez feltételezés, de remélem értitek mit akarok mondani.
Amit mindebből ki akarok hozni, hogy azt gondolom, egy egészséges mértékű hajlékonyság minden futónak javára válik. Bevallom, nem szoktam minden futás után nyújtani, tempó és verseny után pedig elvből nem. De van pár általam tesztgyakorlatnak nevezett mozdulat, amivel úgymond le tudom mérni, hogy milyen állapotban vagyok és ha ezek nem mennek, akkor rádolgozok. Teljesen szubjektív módon választottam ezeket a gyakorlatokat, nem állítom, hogy mindenkinek pont ennyire kell hajlékonynak lennie. Természetesen ha valamelyik izomcsoportomat szokatlanul feszesnek érzem, akkor soronkívül is nyújtok, de ez ritkán fordul elő (esetleg durvább terep után vádli+comb)
Tehát a "teszt":
1. Mindkét karral, keresztben, a fej mögött vagy alulról is érjem el a lapockát közti részt (tehát a hátam közepét)
2. Összezárt, nyújtott lábbal állva és előrehajolva kényelmesen meg tudjam érinteni a talajt a lábujjak előtt )közben lábszár függőleges, popsi nincs kinyomva)
3. Lótuszülés
4. A "hős" póz fekvő verziója
ez egy fantasztikus gyakorlat!
5. Hanyatt fekve a felemelt nyújtott lábat meg tudjam fogni anélkül, hogy a térdet hajlítanom kellene
6. A kétféle íj és teve póz gond nélkül
(ez utóbbi persze nem ilyen szép magas :)
7. A teljes spárga sajnos sose ment (de valamikor majdnem), de gátülés tisztességesen ülőgumókon, egyenes háttal azé' menjen :)
+ vádlit a sokak által ismert módon, lépcső szélén állva szoktam nyújtani néha. Ehhez nincs "tesztérték", de egy küszöb például nem elég, annál sokkal mélyebbre eresztem a sarkat.
Vélemények, ötletek? Ti hogy csináljátok?
icipicit ellentmondásos vagy, először azt mondod h nem nagyon nyújtasz, aztán meg ezt a 7 dolgot várod el magadtól... szubjektív véleményem szerint néhány a 7-ből ISZONYAT durva és iszonyat hajlékonyság kell hozzá :)
az utókor kedvéért feljegyzem ide h mennyire un-hajlékony vagyok: az 1-es nagyon könnyű, ezzel sose volt gondom :), a 3-as is ment még úgy 5-10 éve, meglepő módon! (de már nagyon nem megy, sajnos, pedig 2 éve pl. még majdnem ment), a többi esélytelen volt mindig is, régen is, most is :D
(jó, persze a +1 vádlisnál nem nagy ügy 1 küszöbnél mélyebbre ereszteni a sarkam legalábbis a jobb lábam esetében. a balnál nem biztos h olyan jól menne.)
amúgy rákerestem a gátülésre mert nem tudom h mi az, és ezt találtam: http://csaladilap.hu/ujsagcikk/384/a_het_halalos_nyujtas.html ...érdekes cikk.
szóval igen, megoszlanak a vélemények h kell-e nyújtani és ha kell akkor hogyan szabad és hogyan nem...
az én véleményem pedig: mióta ezeket az aerob futásokat csinálom, sose érzem szükségét a nyújtásnak futás után, mert nem állt be semmi izmom. anaerob edzés után néha igen. viszont emellé a vádlit napközben néha kell a lépcsőssel, mert túl feszes az enyém (mint ahogy ezt meg is vitattuk kicsit már veled). és ülés közben is próbálom megfelelően nyújtott állapotban tartani. sőt, amikor még magas pulzussal futottam sokat, akkor extranyújtott állapotban kellett tartani a vádlit ülés közben, úgy tavaly novembertől volt ez így, tehát 2 hónapja futottam akkor. ennyi elég volt neki h túl merevvé váljon.
ja, úgy tudom h dinamikus nyújtás nem gáz edzés előtt, a statikus verzió amit gáz végezni bemelegítés nélkül. és edzés után a statikus ajánlott inkább, akkor a dinamikus a gázosabb.