15 éve futok kisebb nagyobb megszakításokkal pulzusmérővel. Jópár típust használtam már, sok frusztrációt átéltem, sok pénzt dobtam ki feleslegesen. Leírom a tapasztalataimat, hátha valaki talál benne használhatót.
Először egy Polar kódolt fitnessórával kezdtem, 98-ban. Ez akkor elég drága dolog volt, és menő is egyben. A jeladója a régi, merev típus volt, T31, bár nem vagyok benne biztos, hogy akkoriban is így nevezték, kicsit máshogy is nézett ki. Ez kódolt, alacsonyfrekvenciás átvitelű. Nem volt a legkényelmesebb, elemet sem lehetett benne cserélni, de jól működött, csak a vasút mellett zavarta a felsővezeték. Nem is gondoltam akkor, hogy ennél megbízhatóbb eszköz nem fog megjelenni az elkövetkező másfél évtizedben. Sajnos az órát talán másfél év használat után egy hotelszobában felejtettem.
Addigra már Polar hívővé váltam, gyorsan vettem egy Protrainer XT-t. Ez már igazi futó/triatlonos óra volt, jól is nézett ki. A pulzusmérése megegyezett a korábbival, 5 kHz. Az óra a mai napig megvan, működne egy új elemmel, de már nem tudják vízállóvá tenni. Szép emlékek kötnek hozzá. Azt mondják, az egyik legsikerültebb Polar, Zakariás Géza, a pulzusmérés egyik hazai úttörője a mai napig ezt használja. Ez a szép a Polárokban, hogy ezeket az örökkévalóságnak tervezték, 10-15 éves modellek még ma is működőképesek.
Aztán egy időben úgy tűnik, túl sok pénzem volt, mert beszereztem egy Polar S720i-t. Ez talán tíz éve felső kategóriásnak számított. Van benne barometrikus magasságmérés, ami szintes futásokhoz nagyon hasznos. Akkoriban még nem lehetett az internetről lekérdezni a szintkülönbséget, és én máig jobban hiszek a barometrikus mérésnek. Nagyobb, már kényelmetlenül nehéz, a pulzusmérés technológiája a régi, alacsonyfrekvenciás, és merev jeladó járt hozzá. A kényelmetlenségtől és a vasút melletti zavaroktól eltekintve megbízható volt. Az óra máig működik, tegnap cseréltettem benne elemet, de a vízállósága már nem tökéletes, és a csipogója is gyengélkedik.
Aztán a Polar fejlesztésbe fogott, és a jó öreg T31 helyett bejött a wearlink, a puha, szövetpántos jeladó. A Polar korábban közmondásos minőségének és megbízhatóságának ez véget is vetett. Miután a régiekben kimerült az elem, és megvettem az új wearlinket, sosem voltam többé elégedett. Kicsit talán kényelmesebb, mint a régi, de a megbízható mérés a múlté. Induláskor még kezeli a helyzetet, hogy bevizezi az ember. Bár ez is macerás, a régit elég volt megnyalni. Azzal viszont sosem tudtam megbékélni, hogy hosszú futások során, 6-8 óra után használhatatlanná válik. Két probléma is van, az egyik, ha már nem izzad annyira az ember, akkor elveszíti a jelet, a másik pedig az, hogy a sok órás izzadás után a pánt belseje talán sóssá válik, vezetőképes lesz és valószínűleg rövidrezárja a jeladót.
Ráadásul a szövetpánt fogyóeszköz, elkopik és elektromosan is tönkremegy 1-2 év alatt.
Mivel a Polarokban abban az időben az elemcsere is macerás volt, csak Pesten csinálták, mérgemben vettem egy felső kategóriás, footpod-os Decathlonost. Elsősorban a footpod miatt, ami csalódás volt, azt a pontosságot, amit hozott, meg is tudtam volna tippelni. A pulzusmérője, meglepetésemre, teljesen kifogástalan volt. Mindig megbízhatóan működött, semmi sem zavarta. Sajnos maga az óra nem bizonyult időtállónak, nem működtek a gombjai, mindig szétszedtem javítgatni, végül tönkrement és kidobtam.
Volt még egy kalandom a Dekás mérőkkel, egyszer vettem egy legolcsóbb, analóg saját márkásat. A képen is ott van. Meglepően jól működött az árához képest, de sosem bíztam benne. Van ugyanis egy tulajdonsága, amit korábban nem tapasztaltam. Pedig hozzá kell szokni, mert a mostani órám, az egy-két évvel ezelőtt még csúcsmodellnek számító Garmin FR 310 XT is csinálja. Hogy sunyin, észrevehetetlenül kezd csalni. Ha régi Polar rendetlenkedik, akkor vagy semmit sem mutat, vagy hihetetlenül magas értéket, azonnal lehet tudni, hogy ne hagyatkozzunk rá. Nem így a legolcsóbb Dekás, és a méregdrága Garmin. Ezek elkezdenek lassan felfelé mászni, mondjuk 150-et mutatni 140 helyett. És olyan fokozatosan, hogy az ember elhiszi. Abszolút félrevezető.
Nem hülyéskedek tovább, haladok a korral, ide nekem a legjobbat, gondoltam talán két évvel ezelőtt. Veszek egy Garmint. Akkor volt újdonság a FR 310 XT, megrendeltem az amazonról. Akkor még szállítottak Magyarországra. Megjött, bekapcsoltam, és rövid úton visszaküldtem, nem működött egy gombja. A pénzt visszautalták. Új korszak köszöntött be. Eddig megszoktam, hogy egy drága óra az működik, ahogy van, nem kell szoftvert hackelni, hardverhibákkal küzdeni. A Garmin nem óra, ez már számítógép, annak minden előnyével és hátrányával.
Kis ingadozás után rendeltem még egyet, az már hardveresen jó volt. Ja, nem, hidegben belülről! ráfagyott a pára az üvegjére, nem lehetett látni a számokat :). Ezért már nem küldtem vissza, a következő télre kiszáradt, nem csinálta. Az online, automatikusan feltöltődő Garmin Connect edzésnaplót használtam egy ideig, de sokszor elérhetetlenül túlterhelt volt, végül végképp kizárt, újra kellett regisztrálnom. Közben bújtam a hacker fórumokat, melyik bin fájlokat kell átnevezgetni és kicserélni, hogy ne lassuljon le a letöltés, néztem futás közben a stopper megállítása nélkül törölhetetlen, a kijelzőt eltakaró figyelmeztetéseket, vártam félórákat, hogy félig lefagyva felbootoljon, hard reseteltem stb. Van, aki élvezi ezt, de nem edzés közben :)
Mindezzel kiegyeztem volna, ha az alapfunkció, a pulzusmérés működik. De sajnos nem. Az órához tartozó premium soft strap, szövetes jeladópánt, gyakorlatilag használhatatlan. Eltekintve attól, hogy kidörzsölt, 1-2 hónap után nem mutatott használható értékeket. Szerencsére rájöttem, hogy a jeladó elektronika rápattintható a Polar wearlink pántra, és működik is vele. Működött :) Ugyanis a Polar is rájött a turpisságra, és a most kapható wearlink kapcsolódási pontját úgy módosították, hogy a Garmin jeladó lepattanjon róla. Nekem még van régi, de az interneten olvastam, hogy az új is jó, ha a tömítő gumigyűrűt ollóval vagy késsel alacsonyabbra vágjuk. Illetve megjelent a Polar soft strap, a wearlink utódja? Ami szintén jó a garmin jeladóhoz. Vigyázat, nem azt mondom, hogy a Polar jeladót, vagyis az elektronikát használjuk a Garminhoz, hanem csak a szövetes szíjat. Mindenesetre hihetetlen, hogy a Garmin három év alatt nem tudta megoldani a problémát. Létezik különben nekik is régi fajta, nem szövetes, kemény pántos jeladójuk, az állítólag jó. Gondolkodtam is a rendelésén, futok a pénzem után, hogy a mérő normálisan működjön.
Szóval, így használtam a Garmint egy darabig, a Polar wearlink-jével, míg el nem kezdte megint a sunyi felfelé mászást. Aztán később már induláskor se működött. Hagytam is a fenébe, nem mértem pulzust. Illetve, ha mégis kellett, néha versenyen erőbeosztásra, feltettem feleségem Polar-ját.
Azért csak nem hagyott nyugodni a dolog, olvasgattam a fórumokat, pl. DC Rainmaker blogját, ami király. Ott volt egy ötlet, hogy a rosszul működő wearlink pánt megmenthető, ha középen ollóval kettévágjuk, a jeladó alatt, hogy csak a jeladó tartsa össze (lásd a fényképen). Mert az lehet a baja, hogy a pánt belseje a használat során a sótól, mosószertől, ki tudja mitől tönkremegy, vezetőképessé válik, és rövidre zárja a jeladót. Ez először több óra után jelentkezik, mikor a pánt átázik az izzadtságtól, előrehaladottabb stádiumban pedig már induláskor is. Szóval, szétvágtam, és működik, Polárral és Garminnal is! Micsoda öröm, Egy-két év kísérletezéssel, két prémium márka fúrás-faragásával végül működő rendszert sikerült összeállítani :)
Itt tartunk most, de eddig gondolom senki sem olvasta el :)
P.S. Az újabb generációs, nagyfrekvenciás Polárokkal nincs tapasztalatom, de úgy hallottam, azok megbízhatóak. Ha tudtam volna, mennyi baj lesz a Garminnal, Polárt vettem volna két éve. És akkor most annak a hibáiról írhatnék :)