Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 10 859 982 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Amikor az első három helyezettet zárták ki a Tourról...

pen | 2007-10-10  | 1 hozzászólás

Landis volt az első, akitől doppingolás miatt elvették a Tour győzelmet. De Tour győztest csalás miatt foszottak már meg a címétől korábban is. Sokkal korábban. Az 1904-es Tour de France-ot számos botrány övezte, a versenyről az első 4 helyezett versenyzőt csalás miatt utólag kizárták, és többeket örökre eltiltottak a sporttól. Akkor sokan úgy gondolták, ez a Tour végét jelenti majd.


Az első, 1903-as Tour de France akkora siker volt, hogy a szervezők 1904-ben úgy döntöttek, semmin nem változtatnak az előző évhez képest. A hat szakaszból álló verseny távja pontosan megegyezett az egy ével korábbi körversenyével (2428 km). Az akkori győztes, Maurice Garin is megismételte teljestményét és ismét elsőként ért célba, nem sokkal megelőzve Lucien Pothier-t. Hippolyte Aucouturier négy szakaszt is meg tudott nyerni.

GarinA Francia Kerékpáros Szövetség a versenyt követően számos panaszt s beadványt megvizsgált, szemtanúkat hallgatott meg és 1904 november 30-án határozatot hozott, mely szerint:

- Az összetettben első négy helyen végzett versenyzőt (Maurice Garin, Lucien Pothier, Cesar Garin and Hippolyte Aucouturier) visszamenőlegesen kizárták a versenyből;
- 9 további versenyzőt szintén kizártak;
- Payan és Prévost egy éves, Maurice Garin két éves, Chaput, Chevallier és Lucien Pothier örökös eltiltást kapott;
- A kizárások után első helyre került mindössze 20 éves Henri Cornet figyelmeztetésben részesült, csakúgy mint Jean-Baptiste Dortignacq és Aucouturier.

Mi történt ezen a versenyen? Nos, több szemtanú állította, hogy a versenyzőknek rajongóik iramot diktáltak, sőt hosszabb szakaszokon autóval szállították illetve vontatták őket. Több kerekes pedig egyszerűen vonatra szállt a gyorsabb átlagsebesség elérése érdekében. :o)

Ezen felül Maurice Garin és csapattársa, Lucien Pothier állítólag szabálytalan frissítést is kapott a verseny szervezőitől, akik attól féltek, hogy a vezető helyen tekerő sztár eléhezik és kiesik a versenyből.

Megtámadják a mezőnyt a szurkolókA szurkolók is kivették a részüket a botrányokból. Mikor meghallották, hogy egyik kedvencüket kizárták a versenyből, bosszúból a következő szakaszon szögeket és tört üveget szórtak a mezőny elé illetve eltorlaszolták a verseny útvonalát. Mi több, mikor meghallották a pletykákat, miszerint a rendezők kivételeznek Garinnal, verseny közben a sötétség leple alatt kétszer is megtámadták és elagyabugyálták Garint és pár társát, közöttük az olasz Gerbit. A csetepaték csak akkor oszlottak fel, mikor megjelent a rendezői autó és abból figyelmeztető lövéseket lőttek a verekedők feje fölé. Eredmény: Gerbinek több ujja eltört, Garin viszont nagyjából sértetlenül úszta meg a kalandot és folytatta a versenyt.

Garin az első szakasztól kezdve vezetett a versenyen, és hat szakasz után, hat perces előnnyel ért célba. Győzelmének azonban nem örületett sokáig, mert hamarosan elkezdődött a vizsgálat, ami később az első 4 helyezett kizárását eredményezte. A krónikák szerint Garin sosem nyugodott bele ebbe a döntésbe..

CornetSzakaszgyőztesek a kizárások előtt
1 Paris - Lyon, 467km   Maurice Garin
2 Lyon - Marseille, 374km   Hippolyte Aucouturier
3 Marseille - Toulouse, 424km   Hippolyte Aucouturier
4 Toulouse - Bordeaux, 268km   Lucien Pothier 
5 Bordeaux - Nantes, 425km   Hippolyte Aucouturier 
6 Nantes - Paris, 462km   Hippolyte Aucouturier

Szakaszgyőztesek a kizárások után 
1 Michel Frédérick
2 Antoine Fauré
3 Henri Cornet 
4 François Beaugendre 
5 Jean-Baptisite Dortignacq 
6 Jean-Baptisite Dortignacq

Összetett eredmények a kizárások előtt
1 Maurice Garin, (France), 2419km in 93h 6' 24"
2 Lucien Pothier, (France), @ 6' 28"
3 César Garin, (France), @ 1h 51' 03"
4 Hippolyte Aucouturier, (France), @ 2h 52' 26"
5 Henri Cornet, (France), @ 2h 59' 27"
6 Jean-Baptisite Dortignacq, (France), @ 5h 15' 36"
7 Philippe Jousselin, (France), @ 8h 33' 42"
8 Aloïs Catteau, (Belgium), @ 12h 00' 56"
9 Camille Fily, (France), @ 15h 36' 42"
10 Jean Dargassies, (France), @ 16h 04' 01"

Összetett eredmények a kizárások után
1 Henri Cornet, (France), 2419km in 96h 05' 55" (25.265km/h)
2 Jean-Baptisite Dortignacq, (France), @ 2h 16' 14"
3 Aloïs Catteau, (Belgium), @ 9h 01' 25"
4 Jean Dargassies, (France), @ 13h 04' 30"
5 Julien Maitron, (France), @ 19h 06' 15"
6 A. Daumain, (France), @ 22h 44' 36"
7 Louis Colsaet, (Belgium), @ 23h 44' 20"
8 Achille Colas, (France), @ 25h 09' 50"
9 René Saget, (France), @ 25h 45' 16"
10 Gustave Drioul, (Belgium), @ 30h 54' 49"

Forrás: http://homepage.ntlworld.com/veloarchive/races/tour/; http://users.skynet.be/lenetducyclisme/; http://www.topfoto.co.uk/; http://www.volkskrantblog.nl/

Hasonló cikkek

Kerékpár: Landis fél, hogy sosem állhat már rajthoz a Tour-on

A hosszú várakozás

Az új, UCI nélküli profi liga tervezetének részletei

Kerékpár: Cadel Evans győzött a Tour de France körversenyen

Tour de France: Andy Schleck nyert, de még mindig Voeckler vezet

Még több hasonló cikk

Tour de France: Hagen nyert, csökkent Voeckler előnye

Tour de France: A szerelők egy napja

Kerékpár: Cavendish a 11. szakaszon visszavágott Greipelnek

Cavendish első győzelmét szerezte az idei Tour-on

Tour de France: 4 szakasz után Hushovd továbbra is az élen

Tour de France: A csapat időfutam után Thor Hushovd az élen

Kerékpár: Tour de France versenyzők életkilátásai

Kerékpár: Új profi liga formálódhat az UCI nélkül

Kerékpár: Lance Armstrong befejezte profi pályafutását

Kerékpár: Floyd Landis szerint engedélyezni kellene a doppingot

1 hozzászólás

miki 1033 napja
miki képe
Nagyon más volt a sport célja és etikája akkoriban. Én inkább a 19. század végi hatnapos futó és gyaloglóversenyek történetét ismerem, amik a hosszútávú kerékpárversenyzés előzményei voltak.

Ma ugye a sport, legalábbis amatőrök számára, olyan tevékenység, amit vagy önmagáért végzünk vagy egészségi előnyöket várunk tőle, esetleg a barátok kedvéért, a közösséghez tartozás motivál. Akkoriban ezeket hiú és hiábavaló dolgoknak tartották, majdnem szégyellték, az elfogadott motiváció a pénz volt.

Például Edward Payson Weston, az első híres hosszútávú gyalogló, mentegetőzött az újságírók előtt, hogy őt a sport (pejoratív értelmű szó akkoriban) nem érdekli, kizárólag és úriemberhez méltóan nagy összegű fogadások miatt gyalogol.

Azért titokban szerethette is a dolgot, hiszen késő öregkoráig látták róni a mérföldeket a vidéken :-)
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Lance Armstrong interjú a féltáv győzelem után 4
Idős korban is érdemes elkezdeni a futást, úszást, kerékpározást 15
Egyél úgy, mint a kenyaiak 53
Tízmillió kilométeres játék - nyerteseink a Nyúlcipőboltban 9
Olimpia legek: aranyos, fiatal, idős, langaléta 4
Ultimátumok nélküli ápolás és egyedülálló védelem (X)
Amis futók 11
Minden idők 20 legjobb fitnesztippje 14
Útmutató a gyors, laza és könnyed gyorsúszáshoz 36
Doppingszabályok és doppinghelyzet az olimpia előtt 1
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton budapest cseh lászló debrecen dopping duatlon eb edzés frissiteni futás futócipő félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszútávúszás ironman itu kerékpár london londoni olimpia marathon maraton mtb ob olimpia pekingi olimpia pécs teljesítménytúra terepfutás tereptriatlon teszt tour de france triatlon túra ultrafutás vb világcsúcs éjszakai úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Maros Ervin írta: Nekem az tetszett, hogy külön kiemeli a gyermekeit, hogy mennyire fontosak számára.
Lance Armstrong interjú a féltáv győzelem után 4
Sipi írta: Jó a cikk, és bölcsen szóltak az előttem lévő sporttársal....:)))
Lance Armstrong interjú a féltáv győzelem után 4
Gida írta: Egyetértek veled Gergő :) Jól csinálja az biztos. Köszi a cikket Pen!
Lance Armstrong interjú a féltáv győzelem után 4
salan írta: Had ne mondjam hogy aszem tavaly az Évi a Zahorán Ádámmal párban futotta ugyanezt! ...
Békéscsaba-Arad: Magyar siker a férfiaknál egyéniben, a nőknél csapatban 6
endrodi.gabor írta: Kicsi! Jeleztem a MASZ-nál és a Buda Cash-nél a hiányodat az eredménylistán. Ígéretet ...
Békéscsaba-Arad: Magyar siker a férfiaknál egyéniben, a nőknél csapatban 6
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!

Atomfutás
Nyúlcipőbolt futócipő akció csak
Edzésonlineosoknak
!
Asics GT-2160
Asics GT-2160
33.990 Ft helyett csak 23.500 Ft
Lépj be az oldalra, ha érdeklődsz az ajánlat iránt!